צור קשר:

טל': 02-5893327
פקס: 02-5824068
מייל: ceramics@bezalel.ac.il

עיצוב קרמי וזכוכית: אודות המחלקה


המחלקה לעיצוב קרמי היא מראשונות המחלקות בבצלאל והראשונה לזכות בהכרה אקדמית. לא פלא לפיכך כי למחלקה מסורת ארוכת שנים של פיתוח תהליכי יצירה ועשייה העוסקים בתחומי החומר והזכוכית תוך השענות על הידע הרב שנצבר. מרצים מנוסים ומובילים בתחומם עוסקים בריענון מתמיד של תחומי הדעת תוך איתגור מתמשך של המוכר ועידוד של חדשנות פורצת גבולות.
המחלקה הינה גוף ייחודי בנוף המחלקות לעיצוב בארץ ואחת מהמחלקות הגדולות מסוגה בעולם, הן בהיקפה והן בתחומי הידע בהם היא עוסקת.
המחלקה מציעה לך גישה חדשנית ומקורית אל המסורת הקרמית ואל מסורת הזכוכית. ומאפשרת לך לפתח עמדה עיצובית מקורית ביחס לתפיסות עיצוביות מקובלות מתוקף היותה נשענת על נקודת מוצא חומרית ומתוקף התהליכים המתקיימים בה השואבים ממסורת הקרפט (אומנות) המקבלים רוח חדשה, רעננה ומקורית.
מרצי המחלקה אותם תפגוש/תפגשי הם אמנים ויוצרים פעילים הפותחים בפני הסטודנטיות/ים במחלקה את השערים לדיון כנה ועמוק בסוגיות היסוד של תחומי האמנות והעיצוב מתוך הניסיון  אותו רכשו בעשייתם האישית. המחלקה עוסקת בכל ההיבטים העיצוביים הנוגעים בשאלות האקטואליות ביותר: החל בקשר בין עשייה חומרית למדיות דיגיטליות דרך שאלות על קיימות ואקולוגיה וכלה בשאלות חברתיות וערכיות.
במחלקה שמנו לנו למטרה להעניק לבוגרינו את ההכשרה המקצועית והכרת החומר ברמה הגבוהה ביותר כדי להכינם להיות אנשי מקצוע איכותיים מתוך אמונה כי זה הבסיס אשר יעניק להם נקודת מוצא משוכללת לפיתוח הקרירה האישית כמעצבים וכאמנים.
בך אנו רואים לא רק תלמיד/ה שבא/ה לרכוש ידע מקצועי אלא גם שותף/פה פעיל/ה לבניית אתוס של איכות, דיוק, מחויבות ולהט עשייה אשר ישפיעו על פניה של החברה הישראלית. דווקא מסורת הקרפט (אומנות) היא זו שמציעה נקודת מוצא ביקורתית ועמדה ערכית אלטרנטיבית למצוקות ולדוויים של החברה במאה ה-21 והמחלקה שלנו היא בית לאלו החולמים כי ניתן לשנות.   

ד"ר ערן ארליך, ראש המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית

תכנית הלימודים
המחלקה עוסקת בשני תחומי חומר: חומר )קרמיקה) וזכוכית. בשני תחומים אלו לומדים הסטודנטיות/ים במחלקה לפעול בגישות שונות- פיסול, אומנות (קרפט) ועיצוב.
הן לחומר הקרמי והן לזכוכית יש מגוון אפשרויות ביטוי ופרקטיקה. בתחום החומר הקרמי הסטודנטיות/ים לומדים את הטכניקות הידניות המסורתיות, לימודי קדרות, גלזורות, טכניקות פיסוליות בחומר קרמי ובחומרים נוספים ושילוב של פיסול חומרי במדיות שונות כגון וידאו, מייצג ועוד. בנוסף הם רוכשים ידע בטכניקות עיצוביות החל מטכניקות מתועשות וכלה בהדפסה תלת ממדית ועבודה בסביבת מחשב.
בתחום הזכוכית הסטודנטיות/ים במחלקה לומדים את טכניקות הזכוכית השונות כגון ניפוח זכוכית חמה, יציקות, פיוזינג, סלמפינג, עבודה קרה, עבודת מבער, וניפוח פירקס בהן הם משתמשים לפיתוח של מבע אמנותי אישי הכולל אינטגרציה של הזכוכית עם חומרים נוספים ושילוב הזכוכית בשפת האמנות העכשווית ובנוסף הם לומדים פיתוח של תהליכים עיצוביים מתקדמים בתחום הזכוכית.


לפירוט תכנית הלימודים לפי שנים