טל': 02-5893264
פקס: 02-5823094
indusdes@bezalel.ac.il

עיצוב תעשייתי: אודות המחלקה

ע"ש בנימין סוויג

עידן זה בו אנו חיים, מסמן את הרביעית במהפכות הטכנולוגיות ששינו את פני התעשייה. המהפכה הראשונה התרחשה במאה ה-18 עת יוצרו ראשוני מנועי הקיטור והחשמל, המהפכה השנייה התרחשה בתחילת המאה ה-20 עם תחילת הייצור ההמוני ומפעלי הענק והמהפכה השלישית התרחשה באמצע המאה ה-20 כאשר הוכנסו אמצעים ממוחשבים וטכנולוגיות לתהליכי הייצור על מנת לשפרם ולייעלם. המונח המהפכה התעשייתית הרביעית, הוטבע על ידי המהנדס והכלכלן פרופסור קלאוס שוואב, מייסד ויו"ר הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, ובא לבטא את המהפכה התעשייתית החדשה, עידן 'האינטרנט של הדברים', בו כל רכיבי המפעל מתקשרים זה עם זה, בינה מלאכותית, רובוטיקה, כלי רכב אוטונומיים, מדפסות תלת ממד, ננוטכנולוגיה, ביוטכנולוגיה, מדעי החומר, אחסון אנרגיה ומחשוב קוונטי. שוואב מציין, כי אנו עומדים על סיפה של מהפכה טכנולוגית שתשנה מקצה אל קצה את הדרך שבה אנו חיים, עובדים ומתקשרים זה עם זה.
המהפכה מעמידה אתגרים עצומים למעצב התעשייתי הגדל לתוכה, היא מעלה שאלות יסוד חדשות, שבעבר נתפסו כעתידניות, רחוקות אולי דיסטופיות.
במקביל, מתרחשת פריחה אופנתית, לכלי המרכזי של המעצב התעשייתי - "החשיבה העיצובית". במונח זה מגולמות שלל הפרקטיקות של  המעצב התעשייתי.
כיום, מונח זה שגור בפי כל ולכאורה הופך לכלי פעולה מושחז בעל יכולת התאמה לכל תחום שהוא. "החשיבה העיצובית" הפכה מסוד כמוס וסקטוריאלי, למונח טרנדי שבו משתמשים בצורה כמעט בלתי אחראית, במקומות רבים.
ה-DNA הייחודי של המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, אותו סט כלים הנרכש  "בבית המדרש" העכשווי, מאפשר לסטודנט לפעול וליצור בשדות פעולה רחבים במטרה להפוך את העולם שמסביבנו לטוב יותר, עולם הומני שבמרכזו האדם. אבל כזה שאינו מנותק מסביבת מחיתו אלא כזה שחי בהרמוניה וכבוד עם סביבתו האורבנית והטבעית.   
העיצוב התעשייתי, כשפת פעולה יצירתית, מתקיים באמצעות חשיבה הוליסטית שניזונה ממחקר איכותני, בעל מסקנות מנומקות, ועל ידי תרחיש פעולה סדור, שלחלופין פועל מתוך פרץ אנרגטי ותשוקה בוערת לפעול וליצור.
קשת התחומים הנלמדת במחלקה בין אם היא עוסקת בסמיוטיקה של צורה, בטכנולוגיות מסורתית, או דיגיטלית, בין אם היא עוסקת בקיימות או מגיבה בביקורתיות על עולם העיצוב והצריכה, ביסודו של דבר מגיבה לתקופה בה אנחנו נמצאים ומהווה רפלקציה למערכת היחסים בין האדם למרחב התרבותי, טכנולוגי, חברתי, גלובלי בו הוא חי.
המהפכה התעשייתית הנוכחית פועלת במלא הקיטור לשינוי סדרי עולם, היא מייצרת הזדמנויות חדשות ומייתרת תחומים שלמים. חלקם אמתיים וחלקם מדומיינים, בעת כזאת של שינוי, המעצב התעשייתי הוא "קשר שמאלי" לפעמים "חלוץ מרכזי" ולפעמים "שוער" העומד בפרץ השינויים המתרחשים תדיר בעולמנו. היכולת הספקולטיבית הייחודית שלו מאפשרת לו לבחון  ולחקור את מערכות היחסים החדשות הנוצרות והנמצאות בשינוי מתמיד. המעצב התעשייתי החדש מפעיל את סט הכלים הייחודי שלו, את המחשבה הגמישה הנעה בין הקונקרטי לספקולטיבי ומייצר ערך משמעותי וחדש תוך כדי השתנות מתמדת.


ספי חפץ, ראש המחלקה לעיצוב תעשייתי

תכנית הלימודים

תכנית הלימודים מורכבת ממספר רב של תחומי לימוד, וכוללת קורסי חובה וקורסי בחירה. הסטודנט רשאי לבחור כל קורס בחירה מכל תחום לימוד בהתאם לנטיותיו האישיות. כמו כן יכול הסטודנט לבחור קורסי בחירה במחלקות אחרות או במוסדות מוכרים מחוץ לאקדמיה במקום קורסים במחלקה באישור ועדת הוראה או ראש מחלקה.
לפירוט תכנית הלימודים לפי שנים