צור קשר:
 
טל': 02-5893251
פקס: 02-5827214

jewelry@bezalel.ac.il

צורפות ואופנה: אודות המחלקה

המחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל הינה מחלקה רב-תחומית וייחודית מסוגה בארץ ובעולם. היא מאפשרת להתמחות בצורפות, אביזרים ואופנה ומתקיימים בה שיח קבוצתי ודיאלוגים מפרים ומרתקים בין תחומי התמחות אלו.
סביבת הלימודים במחלקה מספקת חוויית למידה מקיפה, החל משלב גיבוש הרעיונות המנחים באמצעות מחקרים מעמיקים, דרך תכנון המלווה בסקיצות ואבי טיפוס, בשילוב רכישת מיומנויות ושיטות עבודה של מלאכות מסורתיות ועתיקות עם טכנולוגיות עכשוויות מתקדמות ועד ליישום סופי, תוך מתן דגש על רמת ביצוע גבוהה.
המחלקה רואה חשיבות מיוחדת בשמירת ההרמוניה בין תחומי הצורפות, האביזרים והאופנה ובשאיפה להביא בשורה חדשה בכל הקשור לסביבת הגוף מבחינה טכנית, חומרית ורעיונית, תוך שמירה על מרחב היצירה של כל תחום. במהלך הלימודים רוכשים הסטודנטים מיומנויות ושיטות עבודה בתחומים הנלמדים במחלקה, במקביל להתמקדות בתחום בו הם מעוניינים להתמחות.

התחומים הנלמדים במחלקה:

צורפות - תחום הצורפות היווה מאז ומתמיד ציר מרכזי של המחלקה והוא בעל היסטוריה של יצירה ענפה ומשמעותית. ייחודו של התחום בשילוב בין תכשיטים, אובייקטים וכלים ובין מסורת לחדשנות. לאורך הלימודים מתקיים שיח ייחודי במסגרתו נבחנים ונוצרים הקשרים רעיוניים וחומריים, המשלבים בין טכניקות הקראפט המסורתיות לבין מיכון טכנולוגי מתקדם, בין אובייקט סדרתי ליחידני, ובין האישי לסביבתי.

אופנה - המחלקה מבקשת להתמקם על קו התפר שבין אמנות ואופנה ומאפשרת לעסוק במסגרתה בקשת רחבה של התייחסויות לבגד: משימוש בשפת הלבוש כאמצעי ביטוי לניסוח אמירה אישית או עקרונית ועד עיצוב אופנה לבישה ליומיום. תכנית הלימודים שואפת להנחיל מסד של ידע מעשי ותיאורטי בשפת הלבוש והאופנה, באמצעות הקניית מיומנויות מסורתיות וידניות ובהיכרות עם מגוון החומרים, הבדים והטכנולוגיות ליצירת בגדים, כל זאת, במקביל לפיתוחים ייחודיים הנובעים משילוב של מתודות וגישות מהתחומים האחרים הקיימים במחלקה.

אביזרים - בתחום זה המחלקה מציעה מגוון קורסים כגון: עיצוב נעליים, תיקים, משקפיים ושעונים. המחלקה עומדת בחוד החנית של הוראת עיצוב הנעליים בארץ. מתקיימת בה הכשרה מקצועית/טכנית רחבה, החל ממיומנויות עבודה בעור, המשך בשיטות תכנון וכלה בביצוע הסופי ברמה של מוצר מוגמר, במקביל לשימוש בחומרים רבים נוספים, פולימרים, עץ, מתכות, טקסטיל ועוד.  הידע והשליטה המקצועיים מאפשרים חיבורים חדשים, פיתוחים וירטואוזיים, בנייה מורכבת ומחקר.
במחלקה סדנה מתקדמת וייחודית מסוגה בארץ. יש בה מיכון מגוון, המאפשר חופש עבודה במקצועיות וברמה גבוהה בין כותלי המחלקה, ללא תלות בתמיכה חיצונית.