צור קשר:
 
טל': 02-5893251
פקס: 02-5827214

jewelry@bezalel.ac.il

צורפות ואופנה: אודות המחלקה

המחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל הינה מחלקה רב-תחומית, המחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל הינה מחלקה רב-תחומית, המעניקה את האפשרות להתמחות בשני תחומי לימוד עיקריים: צורפות או אופנה, כאשר ניתן גם במסגרת ההתמחויות להתמקד בתת-ההתמחות של עיצוב אביזרים.  המחלקה חותרת להעמיד מעצבים וצורפים, בעלי מיומנות בתחום אותו בחרו, תוך שיח ודיאלוג מפרים עם תחומי ההתמחות האחרים הנלמדים במחלקה. אי לכך במהלך הלימודים מתמחים הסטודנטים באחד מהתחומים, צורפות או אופנה, כאשר משנה ב' הם מוזמנים גם להירשם לקורסים המיועדים לשני תחומי ההתמחות כגון: "בגד תכשיט – תכשיט טקסטילי", "עיצוב בטכנולוגיית תלת מימד, משקפיים וקורסים לעיצוב נעליים. במסגרת הלימודים מתקיימים אף שיעורים עיוניים במחלקה להיסטוריה ותיאוריה בנושאים רחבים ומקיפים כגון תולדות האמנות או תולדות העיצוב וכאלה הרלוונטיים להתמחויות הנלמדות במחלקה כגון תולדות הלבוש ותולדות הצורפות.

התמחויות
החלוקה להתמחויות מתבצעת בטרם תחילת הלימודים. סטודנט המתחיל את לימודיו יודע זה מכבר לאיזו התמחות הוא משובץ. חשוב להדגיש כי משלב הבחירה בהתמחות בתחילת שנה א' ועד לסיום התואר, שינוי ההתמחות יהיה מותנה באישורה של ועדת ההוראה המחלקתית. הנימוקים לבקשה כזו יוצגו בפנייה בכתב לחברי הועדה. במקרה של אישור, יחויב הסטודנט בהשלמות רלוונטיות.

התמחות צורפות כוללת שני תחומים עיקריים: תחום החפצים, בו נבחנים ונוצרים אובייקטים וכלים שימושיים, ותחום התכשיטים שהיווה מאז ומתמיד ציר מרכזי של המחלקה והוא בעל היסטוריה של יצירה ענפה בתחום. ייחודו של התחום בבצלאל בכך שהוא מאפשר, פרט לידע מעמיק בצורפות, גם בחינה והגדרת זהות ייחודית ועכשווית ברמת האפיון, החומר הצורה וחוויית המשתמש. התמחות זו טומנת בחובה פוטנציאל לשיח ייחודי המתווך בין טכניקות קראפט מסורתיות לבין מתודות אקולוגיות וטכנולוגיות מתקדמות, המתייחסות לשיח העכשווי בתחום הצורפות והעיצוב היחידני.

התמחות אופנה מבקשת להתמקם על קו התפר שבין אמנות ואופנה ומאפשרת לעסוק במסגרתה בקשת רחבה של התייחסויות לבגד: משימוש בשפת הלבוש כאמצעי ביטוי לניסוח אמירה אישית או עקרונית ועד עיצוב אופנה לבישה ליומיום. תכנית הלימודים שואפת להקנות מסד של ידע בשפת הלבוש והאופנה, הן מעשי והן תיאורטי. הסטודנטים ירכשו מיומנויות מסורתיות וידניות (crafts) תוך היכרות עם מגוון החומרים, הבדים והטכנולוגיות ליצירת בגדים. בשלב השני, יוזמנו הסטודנטים להרחיב את היריעה ולבחור קורסים על-פי טעמם ותחומי העניין שלהם מתוך מגוון רחב המוצע לבחירה כגון לבוש בהשראה אתנית, תלבושות לקולנוע, 
"under deconstruction" ועוד. קורסים אלה מרחיבים ומשכללים את השיח אודות הגבולות שבין אופנה ואמנות.


תת-התמחות אביזרי אופנה
סטודנטים משני תחומי ההתמחות מוזמנים במהלך לימודיהם להתמקד בעיצוב אביזרי אופנה כגון משקפיים ונעליים.