צור קשר:
 
טל': 02-5893251
פקס: 02-5827214

jewelry@bezalel.ac.il

צורפות ואופנה: אודות המחלקה

המחלקה לצורפות ואופנה, בה מתקיים רצף היסטורי בן למעלה ממאה שנים, היא מחלקה בינתחומית, ייחודית מסוגה. היא עוסקת, בכל הקשור לסביבת הגוף: צורפות, לבוש, נעליים, תיקים, משקפיים, שעונים ועוד. תחומי הלימוד במחלקה מעניקים מגוון רחב של מיומנויות, לצד הכרות מעמיקה עם חומרים וטכנולוגיות מתקדמות ויוצרים דיאלוגים מפרים ומרתקים, שמהווים קרקע פורייה לעיצוב מקורי וחדשני.
סביבת הלימודים במחלקה מספקת חוויית למידה מקיפה, החל משלב גיבוש הרעיונות המנחים באמצעות מחקרים מעמיקים, דרך תכנון המלווה בסקיצות ואבי טיפוס, ברכישת מיומנויות ושיטות עבודה של מלאכות מסורתיות ועתיקות עם טכנולוגיות עכשוויות מתקדמות ועד ליישום סופי, תוך הקפדה על רמת ביצוע גבוהה.
מהפכת הייצור הדיגיטאלי בעיצומה והמחלקה שמה לה למטרה, להיות בחוד החנית של הטכנולוגיה, להוביל ולהתוות את הדרך, לקראת הטמעת הכלים והמתודולוגיות החדשניות, אל תוך העשייה המסורתית וליצור בכך את ה CRAFT החדש, בשדה המקומי והעולמי.
בנוסף, המחלקה רואה חשיבות מיוחדת בשמירת ההרמוניה בין תחומי הצורפות, האביזרים והאופנה ושואפת להביא בשורה חדשה בכל הקשור לסביבת הגוף מבחינה טכנית, חומרית ורעיונית, תוך שמירה על מרחב היצירה של כל תחום.

התחומים הנלמדים במחלקה:

צורפות - תחום הצורפות היווה מאז ומתמיד ציר מרכזי של המחלקה והוא בעל היסטוריה של יצירה ענפה ומשמעותית. ייחודו של התחום בשילוב בין תכשיטים, אובייקטים וכלים ובין מסורת לחדשנות. לאורך הלימודים מתקיים שיח ייחודי במסגרתו נבחנים ונוצרים הקשרים רעיוניים וחומריים, המשלבים בין טכניקות הקראפט המסורתיות לבין מיכון טכנולוגי מתקדם, בין אובייקט סדרתי ליחידני, ובין האישי לסביבתי.

אופנה - המחלקה מבקשת להתמקם על קו התפר שבין אמנות ואופנה ומאפשרת לעסוק במסגרתה בקשת רחבה של התייחסויות לבגד: משימוש בשפת הלבוש כאמצעי ביטוי לניסוח אמירה אישית או עקרונית ועד עיצוב אופנה לבישה ליומיום. תכנית הלימודים שואפת להנחיל מסד של ידע מעשי ותיאורטי בשפת הלבוש והאופנה, באמצעות הקניית מיומנויות מסורתיות וידניות ובהיכרות עם מגוון החומרים, הבדים והטכנולוגיות ליצירת בגדים, כל זאת, במקביל לפיתוחים ייחודיים הנובעים משילוב של מתודות וגישות מהתחומים האחרים הקיימים במחלקה.

אביזרים - בתחום זה המחלקה מציעה מגוון קורסים כגון: עיצוב נעליים, תיקים, משקפיים ושעונים. המחלקה עומדת בחוד החנית של הוראת עיצוב הנעליים בארץ. מתקיימת בה הכשרה מקצועית/טכנית רחבה, החל ממיומנויות עבודה בעור, המשך בשיטות תכנון וכלה בביצוע הסופי ברמה של מוצר מוגמר, במקביל לשימוש בחומרים רבים נוספים, פולימרים, עץ, מתכות, טקסטיל ועוד.  הידע והשליטה המקצועיים מאפשרים חיבורים חדשים, פיתוחים וירטואוזיים, בנייה מורכבת ומחקר.
במחלקה סדנה מתקדמת וייחודית מסוגה בארץ. יש בה מיכון מגוון, המאפשר חופש עבודה במקצועיות וברמה גבוהה בין כותלי המחלקה, ללא תלות בתמיכה חיצונית.

תכנית הלימודים במחלקה לצורפות ואופנה כוללת בראשיתה מסד רחב של תפיסות ושיטות בתחומים הנלמדים. בשנה הראשונה נלמדות טכנולוגיות , שיטות עבודה וחשיבה בחומרים ובכלים הבסיסיים האופייניים לשלוש ההתמחויות. בשנה השנייה, קיימת האפשרות להתמקד בתחום ספציפי או לשלב בין התחומים. בשנה זו מיושמות טכניקות העבודה המגוונות שרכש הסטודנט בשנתו הראשונה, בקורסי הבחירה שלו. בשנה השלישית מפתח הסטודנט פרויקט עצמאי, המעמיק ומחדד את תחומי העניין שלו. שנה זו מהווה שנת הכנה לקראת פרויקט הגמר, תוך התמקדות בניהול וארגון עצמאי של פרויקט. השנה הרביעית מסכמת את תהליך הלימודים כולו ופרויקט הגמר מאפשר לכל סטודנט להביא לידי ביטוי את הישגיו במישור הרעיוני, החומרי והיישומי. בשנה זו ניתן דגש מיוחד על שיפור התכנון והמחקר לאורך תהליך העבודה ועל ליטוש הביצוע והפרזנטציה של התוצרים הסופיים. מתודות ההוראה מבקשות לפתח, הן את המסורות החומריות והרעיוניות הייחודיות לכל התמחות והן את התפיסה הכוללת של סביבת הגוף הקרובה וצרכיה החומריים, במרחב העכשווי והעתידי.

לפירוט תוכנית הלימודים