חדשות ואירועים

 <  > 
אבגדהוש
       
       
       
       
       
       

אירוע

כלי מעוטר

(17.5-20.6.2012, א-ה , 10:00-15:00, גלריית המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית, קמפוס בצלאל בהר הצופים, )

כלי מעוטר

אוצרות: מיה מוצ'בסקי פרנס ודינה כהנא גלר

עירית אבא / אפרת אייל / ליזבט ביגר / טליה בר / טל ברעם / נעמה ורשבסקי / ויטה לנסקי-זר / שלומית מנדלקורן / אמנון עמוס / תמר פייקס / סבטלנה פיירמן / אלישבע רבין / רונית שגיב

תערוכה קבוצתית חדשה במחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית, בצלאל.
  
לעיטור כלים היסטוריה ארוכה. מטרתו של כלי ברורה על פי רוב, אך מהי בעצם תכלית העיטור , האם הקשר בין הכלי לעיטור הוא אימננטי? האם הוא נועד לענג את העין ותו לא? האם ניתן לייחס למוטיבים עיטוריים משמעות?  ואם כן, איזו? ומה בנוגע למוטיבים פשוטים, בסיסיים ואוניברסליים?  האם גם הם ברי משמעות? ואולי יש אמת בגישה המודרניסטית, על פיה האורנמנטיקה נמצאת במקום אסתטי-תרבותי נמוך יותר מהאמנות?
התערוכה בוחנת מחדש את נושא הכלי המעוטר דרך עבודותיהם של 13 אמני קרמיקה וזכוכית. 
האמנים המשתתפים בתערוכה זו מציעים פרשנויות עדכניות שונות לנושא תוך שימוש במגוון רחב של טכניקות עיטוריות.ניתן לזהות בעבודות עיטורים ידניים, כגון: ציור  במכחול, חריטה, חירור, תבליט, לצד שימוש בטכניקות שונות של הדפס ואף שילוב של השניים.
העיטורים מתייחסים תמיד לנתוניו הפיזיים של הכלי: לצורתו ולנפחו, יש בכוחם להדגיש את מבנהו, לטשטש אותו ואפילו להגדיר את חלל הכלי מחדש.
הכלים המעוטרים המוצגים בתערוכה נושאים עמם מטענים תרבותיים ואזכורים/ציטוטים סגנוניים שונים מין העבר וההווה. אצל חלק מהאמנים משתקף בהם נרטיב אישי, כמו התייחסות למקורות משפחתיים, אצל אחרים  מדובר בקישור ביקורתי או הומוריסטי לז'אנרים הסטוריים שונים בתולדות הקרמיקה והאמנות.
מסרים ותכנים חבויים או גלויים טמונים בעיטורי הכלים. חלקם מעידים על תכולתו, אחרים על בעליו, אך יותר מכל הם מעידים על יוצרו.

לצפיה בהזמנה