חדשות ואירועים

 <  > 
אבגדהוש
       
       
       
       
       
       

אירוע

פרקטיקה ביקורתית: מחקר בסביבה חזותית וחומרית

(29.12.2013, 10:00-18:30, קמפוס בצלאל בהר הצופים, )

פרקטיקה ביקורתית: מחקר בסביבה חזותית וחומרית

הכנס השנתי העשירי של המחלקה להיסטוריה ותיאוריה
יום ראשון 29.12.13 בין השעות 18:30-10:00

לצפיה בתיעוד הכנס בערוץ בצלאל ב YOUTUBE

לוח זמנים והזמנה                        לצפיה בפוסטר

הכנס "פרקטיקה ביקורתית: מחקר בסביבה חזותית וחומרית" מבקש לבחון את הפרקטיקות של המחלקות השונות בבצלאל במטרה להציג את מגוון תהליכי העבודה במקצועות העיצוב, הארכיטקטורה והאמנות ולנסחם כתבנית מחקרית ומתודולוגית מוסדרת ובמובנים רבים ייחודית.
ההגדרה של 'מחקר' נסגרה לטעמנו בשיח האקדמי לזו המנסחת  את פעולת המחקר לתבנית המקובלת באוניברסיטאות.
באמצעות דיון בפאנלים משולבים, שבו יושבים אמנים ויוצרים מתחומי הפרקטיקות המקצועיות לצד מרצים מתחום התיאוריה, נבקש לפתוח את המוגדר כ"מחקר" ולהציע תבנית נוספת, אלטרנטיבית להגדרה השכיחה. הדיון המקצועי יעסוק ויבחן את סוגי הדיאלוגים בין המחקר התיאורטי לבין המחקר המעשי והחזותי כפי מתבצעים בתהליכי העבודה בתחומי העיצוב והאומנות.
הכנס יציג את שיטות המחקר השונות שבהם קיימים תהליכים של תיאוריה שנובעת מפרקטיקה ופרקטיקה שנובעת מתיאוריה, לצד מחקר תיאורטי טהור. הדיון יאפשר לאפיין בצורה מתודית את אופני העבודה המודעת והמושכלת של מקצועות העיצוב, האומנות והארכיטקטורה, יאתר מאפיינים ודפוסים ייחודים וינסח מתודולוגיות מחקר ייחודיות למקצועות אלה. בנוסף יציג הכנס את החשיבות של שילוב מחקר תיאורטי והיסטורי לצד מחקר חומרי וחזותי בגיבוש פרויקט בתחומי הארכיטקטורה, העיצוב והאמנות. בכך ינסו הפאנלים השונים בכנס להגדיר ולנסח  את המחקר הייחודי המתבצע בבתי ספר לאמנות ועיצוב.
כל פאנל יפתח בהצגת מקרה מבחן המשרטט את שלבי תהליכי העבודה והמחקרים לקראת פרויקט בתחומי האמנות, עיצוב וארכיטקטורה. לאחר הצגת מקרה המבחן ידון פאנל ובו תיאורטיקנים לצד אמנים, מעצבים וארכיטקטים במגוון המחקרים הנעשים בתחומם.