חדשות ואירועים

 <  > 
אבגדהוש
       
       
       
       
       
       

אירוע

עצי דקל - שקיעות - מהומה : תערוכת יחיד של תומס גאלהר

(20.10-19.11.2015, ראה במודעה, הגלריה של המחלקה לצילום, קמפוס בצלאל בהר הצופים, )

לפרטים נוספים / עיון בהזמנה

זוכה פרס הצילום של בצלאל לשנת 2015

עבודתו האמנותית של תומס גלר (יליד 1970, באדן, שוויץ) עוסקת בניכוס של דימויים מהתקשורת ומציבה שאלות ביחס להקשרים של ייצוג, כוח ותעמולה. עבודתו מבוססת לרוב על אוספים וארכיונים של תמונות JPEG ועל קטעי וידאו ומסמכים. התערוכה הנוכחית מציגה שני גופי עבודות של האמן: “כוכב בהיר” ו”סדרת השקיעות”.

כוכב בהיר, 2012
סדרה בת 40 חלקים הכוללת תמונות JPEG שלוקטו מהאינטרנט. הזרקת דיו, 40X30 ס”מ.
הסדרה מורכבת מגלויות שיוצרו בזמן שהאמן שהה בקהיר בתוכנית אירוח אמנים בשנת 2010.  הסדרה "כוכב בהיר" מורכבת מעיבודשל  תמונות של מטוסים ומסוקים צבאיים מול הפירמידות הגדולות של גיזה, תמונות שצולמו בידי מחלקת התעמולה של הצבא המצרי ושל צבא ארצות הברית. התמונות משקפות עמדה אירונית לגבי שיתוף פעולה צבאי מסוג זה, ששורשיו בהסכמי קמפ דיוויד בשנת 1979. גלויות מסוג זה הופצו על ידי כמה חנויות מזכרות במרכז קהיר וכן על ידי "דוקומנטה" קהיר שנפתחה בסוף דצמבר, שבועות אחדים לפני ההפיכה. יסודו של מבצע "כוכב בהיר" בהסכמי קמפ דיוויד בשנת 1979. לאחר חתימת ההסכמים, החלו הכוחות הצבאיים של מצרים ושל ארצות הברית לבצע אימונים של מדינות הקואליציה במצרים. האימונים החלו בשנת 1980 ורוכזו בבסיס חיל האוויר שבמערב קהיר. לאחר שחרור כווית (מבצע "סופה במדבר") התרחבו האימונים וכללו מדינות נוספות מבעלות הברית כמו בריטניה, צרפת, גרמניה, איטליה, יוון, הולנד, ירדן, כווית ואיחוד האמירויות הערביות. בעקבות ההפיכה במצרים בשנת 2011 והמתחים הפוליטיים שנבעו ממנה, בוטל מבצע "כוכב בהיר” עד להודעה חדשה.
סדרת השקיעות, 2015-2011
סדרה של תמונות JPEG שלוקטו מהאינטרנט. הזרקת דיו, גדלים משתנים.
סדרת השקיעות היא אוסף של דימויים אותם אסף האמן. האוסף כולל כיום כ- 5,000 דימוייי JPEG של שקיעות. התצלומים צולמו בידי חיילים המוצבים באפגניסטן ובעירק והם פורסמו באינטרנט באתרי העלאה של תמונות לרשת, כגון flickr.com, panoramio.com ועוד.

הפרס מוענק הודות לתמיכתם של חברי הועדה לפיתוח המחלקה לצילום בצלאל