חדשות ואירועים

 <  > 
אבגדהוש
       
       
       
       
       
       

אירוע

השקה של הספר אוריינטליזם טרום-ישראלי :דיוקן מצולם מאת ד"ר דור גז

(17.12.2015, 20:00, המגדלור, לבונטין 1, תל אביב)


מיקום: המגדלור, לבונטין 1, תל אביב
מועד: יום חמישי ה-17 בדצמבר בשעה 20:00

בהשתתפות:
פרופ' חנה נוה, החוג לספרות ותכנית לימודי נשים ומגדר, אוניברסיטת תל אביב
פרופ' עדי שטרן, נשיא האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל
ד"ר עמרי הרצוג, ראש המחלקה לתרבות, יצירה והפקה, מכללת ספיר

ספרו של דור גז בוחן את מורכבות התפיסה האוריינטליסטית כפי שהתעצבה בשלושת העשורים הראשונים של המאה ה-20 בקרב בני העליות הראשונות. תצלומי התקופה, המציגים את המהגרים היהודים עם פרטי לבוש ואביזרים אוריינטליים, נושאים את חותמה של הכמיהה להיטמע במזרח ולהשתייך למקור ילידי-אותנטי – שאיפה שהתקיימה אך לרגע, עד שקרסה והתפוגגה לאחר מאורעות תרפ"ט. הספר מתמקד באופן מיוחד בתצלומיו של אברהם סוסקין, "הצלם של תל אביב"; הוא מציג דיון השוואתי בין תצלומים בסגנון אוריינטליסטי של צלמים יהודים נוספים לבין תצלומיהם של צלמים מקומיים ואירופים בני תקופתם שפעלו באזור. המבט האוריינטליסטי הטרום-ישראלי, כפי שמשתקף בתצלומים אלו, מתאפיין ביחס אמביוולנטי למזרח ואל בני המקום הפלסטינים. חברי התנועות הציוניות עזבו את אירופה שסימנה אותם כמזרחים וכבני הגזע השמי, וביקשו לאמץ כאן את סממניה של הזהות המקומית: במקביל בהתייחסם לזהות זו הם שאפו לבסס את עליונותם המערבית באמצעות אימוצן של פרקטיקות קולוניאליסטיות ואירופוצנטריות – תחושת עליונות שנשללה מהם באירופה.
 
התצלומים הנידונים בספר, המסגירים את שורשי הפנטזיה הגלויה של הציונות בעת גיבוש דמות "היהודי החדש", עשויים לעורר כיום סקרנות, פליאה, שעשוע או רתיעה והתקוממות אתית ואידיאולוגית. תגובות טעונות אלה מעוררות מחשבה על תרבות ימינו לא פחות מאשר על תרבות הזמן ההוא; הן מצביעות על כך שמדובר בכר פורה במיוחד לדיון רב-פנים על התהוותה של התודעה הציונית בהקשרים עכשוויים.

ד"ר דור גז נולד בשכונת בקעה בירושלים. מייסד הארכיון הפלסטיני-נוצרי ומכהן כראש המחלקה לצילום באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. כחוקר וכאמן, המציג את עבודותיו בארץ ובעולם, הוא מתמקד בזיקה שבין השיח התרבותי לבין המציאות הלאומית, הפוליטית והחברתית במזרח התיכון, תוך כדי בחינת תפקידה של האמנות העכשווית בתהליך כתיבתם של נרטיבים היסטוריים.
 
למידע נוסף על אודות הספר באתר רסלינג

ראיון של ד"ר גז ב"לונדון את קירשנבאום"

פרסום באתר "העוקץ"

ראיון של ד"ר גז ב"עושים סדר" עם גל גבאי