חדשות ואירועים

 <  > 
אבגדהוש
       
       
       
       
       
       

אירוע

אירוע להשקת הספר SEIZING JERUSALEM: The Architectures of Unilateral Unification

(14.6.2017, 18:00-21:00, בית הנסן, רח' גדליהו אלון 14, ירושלים, )

התכנית לתואר שני בעיצוב אורבני, בצלאל, שמחה להזמינכם לאירוע השקת הספר:
מאת פרופ' אלונה נצן-שיפטן  By Prof. Alona Nitzan-Shiftan |

לאורם של ממצאים ארכיונאים שטרם נחקרו, ועל בסיס סדרה של ראיונות עומק עם ארכיטקטים, מתכננים ופוליטיקאים, מנתחת אלונה נצן-שיפטן את הפוליטיקה התרבותית של מדינת ישראל דרך המנסרה של "איחוד ירושלים" בעשור שלאחר המלחמה של 1967. הספר מנכיח את תפקידה של הארכיטקטורה כסוכנת פעילה בהבניית זהות אורבאנית-לאומית, וממחיש כיצד ההתנגשות החזיתית שהתרחשה לאחר 1967 בין המחלוקות הסוערות על עתיד הציונות מחד, לבין משבר המודרניזם בדיסציפלינה האדריכלית בכלל מאידך, הטביעה חותם של קבע על הסביבה הבנויה בירושלים, חותם שסימניו ניכרים היטב מזה מחצית המאה. הספר חושף לפיכך את המרחב האורבני הירושלמי, המעוצב מחדש, לאו דווקא כ"סלע קיומנו", אלא כסלע מחלוקת שטרם שככה.

ישוחחו ויגיבו:

פרופ' הילדה היינן, האוניברסיטה הקתולית לובן |

פרופ' מייק טרנר, בצלאל |

הדס שטיינר, סטייט יוניברסיטי ניו יורק, באפלו |

מירון בנבנישתי, היסטוריון ופובליציסט, סגן ראש עיריית ירושלים לתכנון לשעבר |

השקת הספר הינה חלק מאירועי הכנס "Histories In Conflict" של EAHN- רשת הההיסטוריונים האירופיים לארכיטקטורה, הנערך במכון ון-ליר בין התאריכים 13.6-15.6, בשיתוף פעולה עם הטכניון וה- ISF- Israel Science Foundation.

תיאור הספר:

לאחר שכבשה ישראל את חלקיה המזרחיים של ירושלים מידי ירדן ביוני 1967, היא הכריזה באורח חד צדדי על איחודה של העיר. מנהיגיה יזמו מיד תכנית בנייה שאפתנית, להוטים לשנות את צורתם של מרחבים אורבניים ונופים היסטוריים שמעטים בעולם המוטענים רגשית כמותם. המטרה הייתה פשוטה, כמו שהייתה שנויה במחלוקת: לייהד את העיר ולעשותה למודרנית באבחה אחת. הספר ‪Seizing Jerusalem מתאר את התחרות על עיצוב דמותה החדשה של ירושלים, שהתחוללה בין כולם—אארכיטארכיטקטים, אדריכלי נוף ומתכנני ערים, פרנסי העיר, בעיקר ראש העיר הכריזמטי טדי קולק, ופקידי ממשלה, ואף אדריכלים ואנשי רוח בינלאומיים יידועי שם, ביניהם לואיס ממפורד, לואי קאהן, בקמינסטר פולר, פיליפ ג׳ונסון ואחרים. בעוד שאלת מיקומם ומעמדם של תושביה הפלסטינים של העיר, כחלק מעברה או מעתידה של ירושלים, מוסטת ומודחקת, הרי ההשראה לעיצוב דמותה החדשה נשענה, באורח פרדוקסלי, על המורשת הערבית של העיר שנכרכה בעתיקותה היהודית.  ‬‬‬‬‬‬
לאורם של ממצאים ארכיונאים שטרם נחקרו, ועל בסיס סדרה של ראיונות עומק עם ארכיטקטים, מתכננים ופוליטיקאים, מנתחת אלונה נצן-שיפטן את הפוליטיקה התרבותית של מדינת ישראל דרך המנסרה של "איחוד ירושלים" בעשור שלאחר המלחמה. הספר מנכיח את תפקידה של הארכיטקטורה כסוכנת פעילה בהבניית זהות אורבאנית-לאומית, וממחיש כיצד ההתנגשות החזיתית שהתרחשה לאחר 1967 בין המחלוקות הסוערות על עתיד הציונות מחד, לבין משבר המודרניזם בדיסציפלינה האדריכלית בכלל מאידך, הטביעה חותם של קבע על הסביבה הבנויה בירושלים, חותם שסימניו ניכרים היטב מזה מחצית המאה. הספר חושף לפיכך את המרחב האורבני הירושלמי, המעוצב מחדש, לאו דווקא כ"סלע קיומנו", אלא כסלע מחלוקת שטרם שככה.