16.1.21
תכנית אקדמית > תואר ראשון > אמנות > גלריה ועבודות בוגרים

אמנות: גלריה ועבודות בוגרים

ע"ש בלנש ורומי שפירו

אמנות, תערוכות גמר 2014
מרתה פירר,
, 2014, בוגר/ת 2014, אמנות

העבודה מתעסקת בדימויים לקוחים מהסביבה המוכרת לנו כמו הבית, רחוב, רשת האינטרנט,  גג'טים, סמלים מוכרים ואיקונים של תרבות, תאטרון, קולנוע, קרקס, מאחורי הקלעים, תפאורה, הופעות פאנק ורוקנרול, סרטי אנימציה וקומיקס,תרבות הפאנק, סרטים מצויירים, משחקי מחשב, טבע.
שיטת העבודה, אני פועלת מתוך ובתוך חלל נתון, לפעמים החלל מכתיב לי את העבודה ולפעמים העבודה את החלל, אני נותנת לסביבה או לדרך ולתהליך הבניה להכנס לי לעבודה וליצור בה משהו חדש שלא תכננתי. ברצוני לייצר  חוויה שכבר נמצאת לנו במערכת וברצוני להעיר אותה מהמתים ולהחזיר אותה לכאן ועכשיו, התחושה של זכרון מוכר שהוא לא הזיכרון הפרטי של כל אחד אלא קולקטיבי על ידי התרבות שחלחלה בנו. ברצוני לתת לצופה להיות הבלש בעבודתי ולנסות לאסוף כמה שיותר רמזים כדי לפרש את העבודה ולחבר את החלקים בה. העבודה מתעסקת בהתרוקנות והתמלאות מחדש, בעבודה מעניין אותי מאוד תחום האופנה, מה אופנתי ומה כבר פסה? מתי האופנה מכתיבה לנו את האסטטיקה של היומיום.
שאלות בסיסיות של פיסול מעסיקות אותי החלל מורכב מאובייקטים שונים ומנסה להיות את כולם, פסל, מיצב, ציור חלל, פיינדאובג'קט, רדי מייד, רהיט.
בעבודתי רציתי להעלות שאלות של יחסים  אם זה משקלים, בין כובד למשקל נוצה שאפילו עף, טוב אל מול הרע, חלש חזק, מוות וחיים פונקציונלי לבין משהו שסתם מונח שם ואין לו פונקציה, אופנתי ולא אופנתי כל הפיסול שלי מתעסק בשאלה מי נגד מי ומה היחסים ביניהם. מי מחזיק את מי? הבטון את הקוליסה שמחזיקה את הקונסטרוקציה?
עוד נושא שרציתי להעלות  זה, איך אנו תופסים אקט אלים כמו מוות או ראש כרות, בצורה "נעימה" "חמודה" "שמחה" עם המון הומור וצבעים, האם אנו יכולים להסתכל על דבר כזה ולקבל אותו בצורה שיטחית וקלילה כי מסתירים לנו את הזוועה מצנזרים לנו את האמת?
זהו ארנב מת ( כמו הארנב של בוייס) הוא מת אך נוכח, הנוחכות שלו יותר חזקה מכל נוחכות אחרת בחלל. הוא דמות פרופרמטיבית שחסרה בחלל אך בחלל יש תחושה של הדמות שמתקיימת לא מתקיימת שם.
מעניין אותי איך האופנה נכנסת ומשבשת את המחשבה ההגיונית שלנו. מה אופנתי  להניח  בחלל הגלריה ומה כבר פסה? באיזה אייקון, סמל תרבות אנחנו משתמשים כי זה באופנה ובמה כבר לא?! 

מרתה פירר
בוגר/ת 2014
 
2014