14.5.21
תכנית אקדמית > תואר ראשון > אמנות > גלריה ועבודות בוגרים

אמנות: גלריה ועבודות בוגרים

ע"ש בלנש ורומי שפירו

אמנות, תערוכות גמר 2019
מור מרדכי אפגין, מיצב
, 2019, שנה ד', אמנות

חול  מבית העלמין בחולון, אתי חפירה, זכוכית , רכיבים אלקטרוניים מסוגים שונים, תירס  מטופל נגד מזיקים, הדפסות תלת מימד עשויות PLA  , פחם אבן , אבני גיר , דיו שחור , פחם  מעץ ברוש , דמעות מלאכותיות .

בכל פגיעה של את החפירה בחול, מתרחש באופן מינורי תהליך האירוזיה , סחיפה או שחיקה מכנית. הקשרים בין אטומי הברזל  שממנו עשוי חלקו התחתון של האת ניתקים מצביר הברזל המרכזי של האת והופכים לחלק מהחול ששוחק אותו עצמו. לא ניתן להבחין בשינוי המתמיד בצורה על ידי העין האנושית, בדומה למתרחש בניסוי טיפת הזפת .

----

1  גרגר חול הוא חלקיק סלע בטווח גודל שבין 0.063 מילימטר ל־ 2 מילימטר. המרכיב הנפוץ ביותר בחול שבסביבה פנים-יבשתית ובסביבה חופית לא טרופית, הוא צורן דו-חמצני (SiO2), שנמצא לעיתים קרובות בצורת קוורץ.

2 טמפרטורת ההתכה של צורן דו-חמצני היא 1710 מעלות צלזיוס ובהתכתו הוא הופך לסוג של זכוכית.

3  תירס (שם מדעי: Zea mays ) הוא צמח ממשפחת הדגניים, המהווה כיום את הגידול החקלאי הנרחב ביותר בעולם.

4  חומצה פולילקטית או פולילקטיד( PLA ) היא פוליאסטר אליפטי מתכלה ביו-אקטיבי תרמופלסטי המיוצר ממשאבי טבע מתחדשים כגון עמילן תירס.

5  פחם אבן הוא חומר מוצק שצבעו שחור או חום. הוא נוצר בתהליך שאורכו אלפי שנים ומורכב ברובו מפחמן. הפחם עשוי מצמחים ומעצים שהתאבנו במשך אלפי שנים. הצמחים שקעו בקרקעית ביצות ולאחר מכן התאבנו כתוצאה מחום השמש ומהלחץ שהפעילו עליהם סחף, אדמה וסלעים שנערמו עליהם.

6  אבן גיר היא סלע משקע המורכב מהמינרל קלציט (סידן פחמתי). המקור העיקרי של סידן פחמתי הוא שלדי בעלי חיים ימיים.

7  דיו שחור מקבל את צבעו מנוכחות פחמנית בתערובת' שמקורה בפיח של שריפת חומר אורגני כגון עצמות בעלי חיים וצמחים.

8  פַחַם עֵץ, הקרוי גם פחם (אך אין להתבלבל בינו ובין פחם אבן, ובין עץ שרוף שאינו פחם כלל), הוא דלק המתקבל מפירוליזה של עצים. על פי רוב הפחם נוצר מקלייה של גזרי עץ בטמפרטורה של 800 – 900 מעלות צלזיוס בנוכחות אדי מים או פחמן דו-חמצני ובהיעדר חמצן. לשם הפקת החום הדרוש מבעירים על פי רוב חלק מהעצים. החומר השחור שנוצר הוא בעל מבנה נקבובי ושטח פנים גדול.

9  עץ הברוש הוא העץ הנפוץ ביותר בבתי עלמין בישראל ונשתל מכיוון שאינו מטיל צל ואין לו ענפים רחבים מחשש טומאות אוהל.
הברוש ירוק העד מופיע כסמל אבל, זיכרון וחיי נצח בתרבות המערב. כבר המשורר היווני אובידיוס(34 לפנה"ס – 17 אחה"ס). מספר (מטמורפוזות 10:121 ) על אודות עלם בשם סיפריסוס(Cyparissus), שהיה חברו הטוב של אפולו. יום אחד הרג סיפריסוס בשוגג איל ענק שהיה חביבו של אפולו ונחשב קדוש ע"י הנימפות. הנער סבל ייסורים כה רבים על אשר עולל עד כי פנה אל האלים כי תמשיך החרטה לייסרו לעולם. כתשובה לתפילתו הפכו אותו האלים לעץ ברוש שיהיה תמיד במקום בו שורר הצער. העץ הפך לסמל אלי השאול, בנות הגורל (שלושת האלילות האחיות הגוזרות גורל האנשים ; קְלוּטוֹ הטווה את חוט החיים, לָכֶזִיס המודדת אותו ואָטְרוֹפּוֹס הגוזרת את החוט במספריים) ושל אלילות הזעם. נהגו לטעת את הברוש סביב בתי הקברות ולמראשותיהם של הקברים. כמו כן היה מקובל לשאת ענפי ברוש בזרי לוויות כסמל למוות שאין להשיבו. זאת על שום כך שעץ ברוש שנכרת - לעולם לא יחליף.

10  תמיסת מים וחומצה פוליאקרילית, משמש כתחליף מלאכותי לנוזל המיוצר באופן טבעי מבלוטת הדמעות ומופרש מהעין.

11  שחיקה (באנגלית: Wear)  היא מונח במדע החומרים. שחיקה היא סחיפה ( erosion ) של חומר ממשטח מוצק בהשפעה של מוצק אחר. השחיקה יכולה להיות מוגדרת כתהליך שבו האינטראקציה של פני השטח של מוצק עם הסביבה שלו גורמת לאיבוד אורך בציר מסוים של החומר, עם או בלי איבוד של החומר עצמו. גורמים סביבתיים שיכולים להשפיע על השחיקה הם עומסים, מהירות, טמפטרטורה, סוג הגוף הנוגע )מוצק, נוזל או גז( וסוג המגע עם החומרים הסביבתיים.

12  הברזל מיוצר כחלק מתהליך נוקליאוסינתזה כוכבית - היתוך גרעיני בכוכבים בעלי מסה גבוהה, והוא היסוד היציב הכבד ביותר והאחרון המיוצר בתהליך זה. בליבה של כוכבים אלה נוצרות כמויות גדולות של ברזל, יחד עם ניקל ויסודות קלים יותר. כוכבים שעברו פיצוץ סופרנובה פיזרו את הברזל שבליבתם ברחבי היקום, וזה מקורו של כל הברזל הקיים מחוץ לשמשות (בכוכבי לכת, אסטרואידים וגופים קטנים יותר). ברזל הוא היסוד השישי הנפוץ ביותר ביקום.בבעלי חיים נמצא הברזל בהמוגלובין, החלבון נושא החמצן בכדוריות הדם האדומות אשר בדם ובמיוגלובין הנושא חמצן מהדם לשרירים. החמצן הנקלט בריאות נקשר באופן ישיר אל אטום הברזל, ומועבר באמצעות הדם אל כל תאי הגוף. בגוף האדם יש בין ארבעה לחמישה גרם של ברזל.

 

מור מרדכי אפגין
שנה ד'
מיצב
2019