14.5.21
תכנית אקדמית > תואר ראשון > אמנות > גלריה ועבודות בוגרים

אמנות: גלריה ועבודות בוגרים

ע"ש בלנש ורומי שפירו

אמנות, תערוכות גמר 2019
רוואן אבו פילאת, כמו חלום
, 2019, בוגר/ת 2019, אמנות

בשנת 1990 נולדה תינוקת עם עיניים כחולות, ושיער בלונדיני. התינוקת נולדה ביום חורף מושלג, כשכל הארץ לבנה. התינוקת הלבנה היתה מתנה למשפחה. היא גדלה ותכונותיה התעצמו: נעשתה יפה יותר, חכמה יותר, ושימחה את משפחתה באופן הדיבור שלה.
אבא של הילדה אהב אותה והיה גאה בה מאוד. הוא צילם אותה רבות, ברגעים שונים, מיום ההולדת שלה ועד להתבגרותה. היא היתה הדוגמנית שלו.
באחד הימים הילדה יצאה עם משפחתה לסיור בעיר. הם הסתובבו בין החנויות השונות ופתאום עלה בראשה הרעיון לחקות את הבובות הנמצאות בחלון הראווה של אחת החנויות, וכך עשתה, כשהיא עומדת בתוך חלון הראווה לצד הבובה. אישה אחת שעברה ברחוב ראתה אותה וחשבה שהיא בובה. היא ביקשה מבעל החנות להראות לה את השמלה של הבובה הקטנה והלבנה שבחלון. בעל החנות לא הבין את כוונת הלקוחה ופנה לחלון. הכל פרצו בצחוק.
אנשים מסתכלים על הילדה הזאת כאילו היא באה מעולם אחר. היא לבנה יותר משאר האוכלוסייה. היא לבקנית. יש הרואים בה רוח רפאים, שקופה עד לדרגה שאנשים לא רואים אותה, או שרואים אותה בקושי. עוד מגיל עשר היא רואה את עצמה כשקופה. יש אנשים שמפחדים מהלובן שלה.
בתיאורית הצבעים של שברל מהמאה ה-19, שברל מראה מהם צבעי היסוד ואיזה צבעים מנוגדים ומשלימים. כשמסובבים את גלגל הצבעים - מתקבל צבע כולל של לבן קורן. בניגוד למה שרבים חושבים, לבן כולל בתוכו את כל פריזמת הצבעים.

באינסטליישן שלי אני מחברת בין מושג הפנורמה ובין תופעת הלבקנות. המראה הנשקף מהעין האנושית אינו ממוקד באיזור מסוים אלא רואה בצורה פנורמית את המציאות. הלבקנות הינה ״מוטציה גנטית״ שמשמעה היעדר של פיגמנט המלמין המשפיע על הראייה ועל שאר הגוף. התערוכה מורכבת משלושה ערוצי וידיאו העומדים בחלל שחור-לבן כטריפטיך צילומי. דרך הפנורמה והלבקנות, אני בוחנת אפשרויות ראייה שונות כאמנית. אני משתמשת בזכוכית כעין לבקנית ומן השבר טווח הראייה גדל. בקריסטל יש סדר פנימי ארוך טווח שהמבנה הבסיסי שלו בנוי מתא יחידה החוזר על עצמו למלוא המרחב. החלל בנוי לפי סדר של תא יחיד שהוא התא של עור הלבקן. בעבודתי קיימות שתי ישויות, שתי זהויות משתנות. זהות גנטית שנבחרה באופן מקרי בלידתי וזהות שנייה שבה החברה פגשה בי. אני מבקשת לראות את היתרון בהיות לבקנית ולשאול האם השקוף הוא לבן או שחור?

רוואן אבו פילאת
בוגר/ת 2019
כמו חלום
2019