12.8.20
אודות בצלאל > בצלאל בסביבה

בצלאל בסביבה – קיימות וקהילה

תו קיימות לפרוייקטים מתוך תערוכת סוף השנה 2019
עפרי לנדסברג, לכמת איכות בשפת הדפוסים
, 2019, בוגר/ת 2019, ארכיטקטורה

ofri360@gmail.com

“Every place is given its character by certain patterns and events that keep on happening there.” – Christopher Alexander
אנו נמצאים בחיפוש מתמיד אחר איכויות שאנחנו מרגישים אך מתקשים להגדיר. 'שפת הדפוסים' היא כלי לניתוח אותן איכויות מורכבות, על ידי מיפוי רשת הדפוסים המרחביים והחברתיים.
בית־הכרם היא שכונה צנועה בירושלים, נחבאת בין העצים, אשר קל לחוש את הקסם הייחודי לה. איכות זו נעוצה בשכבות של היסטוריה, אנשים וטבע אשר הותירו את חותמם במרחב ויצרו מערכת דפוסים מקומית ייחודית ומורכבת שיש למפות ולחזק כדי לשמר את המרחב ואת הקהילה.

סטודיו: היחידה לאדריכלות אזרחית
מנחים: אדריכלית ליאת בריקס אתגר, אדריכל יטב בוסירה, אדריכל טל בדיחי.
מקום:  שכונת בית הכרם, ירושלים

תו ירוק: על רקע התחדשות עירונית בירושלים ותמ"א 38 הפרויקט מציע שימור המרקם החברתי באמצעות שימור השטחים הפתוחים והמרקם הבנוי של השכונה: חברה משמרת סביבה וסביבה משמרת חברה. זהות השכונה מוגדרת דרך "שפת הדפוסים" לפי רכיביה הפיזיים: חומר, חיפוי, סוגי צמחים, פתחים ומחברים. מעברים ירוקים משמרים את זהות שכונת הגנים בית הכרם, שבה הצמחייה היא חלק משמעותי מרכזי המחולל מפגשים בין אנשים במרחב הציבורי, מקיים מערכת אקולוגית ומשפר את איכות האוויר. שפע עצי הפרי משמש את התושבים לקטיף מותאם לעונה. מאחר והשבילים מאפשרים תנועה רגלית יעילה ונעימה בין מוקדי המסחר והתחבורה הציבורית, הם מפחיתים את השימוש ואת התלות ברכב פרטי. הגבלת גובה הבניינים אינה רק תורמת לקנה המידה האנושי אלא גם מייעלת את הצריכה האנרגטית של הבניין.

עפרי לנדסברג
בוגר/ת 2019
לכמת איכות בשפת הדפוסים
2019