20.1.21
אודות בצלאל > בצלאל בסביבה

בצלאל בסביבה – קיימות וקהילה

תו קיימות לפרוייקטים מתוך תערוכת סוף השנה 2019
אריג' אשהב, הרים מחזירים את האבן למיקומה جبال تسترجع الحجر
, 2019, בוגר/ת 2019, ארכיטקטורה
  https://areejashhab.myportfolio.com

הפרויקט מערער על מעמדה של אבן הגיר במורשת התרבותית של ירושלים היום, באמצעות התבוננות על השפעתה המיידית של תעשיית האבן על הנוף ועל הכלכלה בשטחים הפלסטיניים הכבושים.
ההצעה משתמשת בטקטיקות ובקני מידה משתנים של התערבות אדריכלית בשאיפה להחזיר את שליטתם של הפלסטינים על הנוף, על הכלכלה ועל המשאבים הטבעיים שלהם, שנוצלו עד כדי מיצוי על ידי תקנות חיפוי האבן בירושלים.
"جبال تسترجع الحجر" يتساءل عن قيمة الحجر الجيري اليوم في التراث الثقافي المقدسي، وذلك من خلال تسليط الضوء على البصمة المباشرة التي تتركها صناعة الحجر على المناظر الطبيعية والنمو الاقتصادي في الأراضي الفلسطينية المحتلة.
يستخدم المقترح مقاييس وتكتيكات مختلفة للتدخل المعماري لاستعادة سيطرة الفلسطينيين على مناظرهم الطبيعية، اقتصادهم ومواردهم الطبيعية، والذين استنفدوا جميعهم بسبب قوانين البناء الاسرائيلية التي تسعى لتغليف كل ما يتبع لقداسة القدس بالحجر.

סטודיו: אדריכלות אזרחית
מנחים: אדריכלית ליאת בריקס אתגר, אדריכל יטב בוסירה, אדריכל טל בדיחי.

תו ירוק: הפרויקט מציע התחדשות כלכלית, תרבותית ונופית לכפר בית פג'אר שהיסטורית מתבסס על תעשיית האבן, ובסביבתו 160 מפעלי אבן ו-40 מחצבות פעילות.
שילוב של המדיניות וההגבלות שמטילות הרשויות הישראליות על הקהילה הפלסטינית בשטחים הכבושים, עם הניצול עד כדי מיצוי של קרקעות ומשאבים טבעיים על ידי החברות הפלסטיניות והיעדר שיטות תכנון מתאימות ותקנות שימוש בקרקע, יוצר מצב שבו התעשייה, הפסולת והאבק גורמים לנזק מסיבי לנוף, לפגיעה בבריאות התושבים ובמגוון הביולוגי, בחקלאות ובמקורות המים הטבעיים.
בשאיפה להשיב את היחסים האינהרנטיים ההיסטוריים בין הפלסטינים לנוף שלהם, הפרויקט מציע מודל ניהול שיתופי וקהילתי למפעלי אבן: שיטת חציבה של חפירה תת־קרקעית (במקום חציבה פתוחה) שאינה פוצעת את הנוף ומשמרת את שכבת הקרקע העליונה (TOP SOIL). מערכת לאיסוף מי נגר משמשת את המפעל ואת השטחים החקלאיים המנצלים את הקרקע. חללי הפנים שייווצרו בחציבה ישמשו לבניית מרכז מחקר שיפתח שיטות וחומרי בנייה המבוססים על שימוש חוזר בפסולת החציבה, על ידע מקומי ועל טכנולוגיות עכשוויות.

אריג' אשהב
בוגר/ת 2019
הרים מחזירים את האבן למיקומה جبال تسترجع الحجر
2019