חדשה

ראתה אור אסופת המאמרים פרוטוקולאז' 2012: מאטריה

(17.7.2012)

פרוטוקולאז' 2012
"מאטריה"

האסופה פרוטוקולז' 2012: מאטריה – פרי יוזמתה של המחלקה להיסטוריה ותיאוריה בבצלאל – מבוססת על כתב העת המקוון "היסטוריה ותיאוריה: הפרוטוקולים". כקודמיו, גם פרוטוקולאז' הנוכחי, הרביעי במספר, כולל מאמרים שעוסקים בתרבות חזותית שנכתבו בידי אנשי אקדמיה בארץ ובחו"ל, וכן תיקי עבודות של אמנים ומאיירים.

לעמוד הפרוטוקולים

לעיון בגליון המקוון

האסופה מציבה את נושא החומריות (מאטריה), על מכלול משמעויותיו, במרכז הדיון. אחד הניגודים הבולטים ביותר הוא זה שבין החומר לרוח. ניגוד יסודי זה הוא מורשתו של אפלטון, שהבחין לראשונה בין הממד החומרי לממד האידאי של הממשות. לא זו בלבד שאפלטון הבחין בין הממשויות, אלא הוא גם הציבן בהיררכיה, כשהממשות האידאית הנצחית ניצבת מעל הממשות החומרית המתכלה. בכך קבע את כיוון המחשבה המערבית, שבחרה להשגיב את כל מה שיש בו מן הרוחני והאידאי, ולבזות את כל מה שיש בו מן החומרי, וגם מן החושי ומן הגופני. החל מסוף המאה ה־19 זכה מהלך גורלי זה לביקורת גורפת מצד הוגים כמו ניטשה והיידגר וגם מרקס ופרויד, שנאבקו בדרכים שונות על מנת לחלץ את החומריות, ואִתה גם את הגופניות, מן הניכור שהיו שרויות בו ולהעניק להן את הכבוד הראוי להן.

ואולם דומה שבעידן שלנו – בראשית מילניום חדש – קם לחומר אויב נוסף: לא הרוחני, אלא המכוּנה "וירטואלי". העידן שלנו הולך ומתרחק מממשות החומר, לא דרך פנייה לרוחני ולאידאי – אלא בהמצאת ממשות חדשה, הלוא היא הממשות הווירטואלית. העידן שלנו מתייחד בהפצה בלתי פוסקת של שלל דימויים וירטואליים, שהמרחק ביניהם לבין החומר גופא הולך וגדל. הדברים הגיעו לכך, שיש הסוברים כי כיום אנו חיים במציאות נטולת חומריות, הלוא היא המציאות של ההיפר־ממשי. לכן, העידן שלנו מתאפיין ברעב לחומריות החומר, לטקטיליות החד־פעמית שלו ולמרקמיו המאיימים והמשכרים כאחד. אם כן, סִסמת העידן שלנו יכולה להיות: "בחזרה אל החומר!".

אנו מקווים שאסופה זו תתרום את חלקה לקידום הדיון ברעב לחומר שנוצר עם היעלמותו בעידן הווירטואלי.

הרעב לחומר הוא שמהווה את המסד לאסופה, על שלושת שעריה. בשער הראשון – חומריות החומר – מקובצים מאמרים ותיקי עבודות העוסקים ישירות בחומר והמעוררים את שאלת החומריות. בשער השני – חומריות הגוף – מקובצים מאמרים ותיקי עבודות העוסקים בהיבט החומרי של הגוף האנושי, בעיקר בהקשרו הבזותי. בשער השלישי – חומריות המסמן – מקובצים מאמרים ותיקי עבודות העוסקים בחומריות המסמן עצמו, בין אם מדובר בייצוג החזותי או במילה הכתובה.

עורכים: דרור פּימֶנֶטל, דנה אריאלי-הורוביץ, גל ונטורה, נעמי מאירי-דן
בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב בשיתוף עם הוצאת רסלינג

80 ₪ למנוי
99 ₪ מחיר קטלוגי

לרכישת האסופה :
האסופה מודפסת באיכות גבוהה ביותר על גבי נייר ממוחזר, כאשר הרכב החומרים - מאמרים אקדמיים, מסות הגותיות ותיקי עבודות - מייצרים עירוב בין אסופת מאמרים אקדמית לבין ספר אמנות עכשווי. יש להדגיש שמדובר במהדורה מוגבלת ולפיכך מספר העותקים מצומצם. ניתן לעיין באסופה באופן חלקי דרך גוגל-בוקס, ולהזמינה דרך גב' מירב צבי במזכירות המחלקה להיסטוריה ותיאוריה בבצלאל (אימייל: h&t2@bezalel.ac.il) – מחירה הנקוב הינו 100 ₪, כאשר סטודנטים במוסדות אקדמיים מוכרים יכולים לרכושה במחיר מוזל של 80 ₪ בהמצאת תעודת סטודנט. לחלופין ניתן לרכושה דרך אתר הוצאת רסלינג עמה אנו משתפים פעולה ובחנויות ספרים נבחרות אשר רסלינג משווקת אליהן – לחברים בתוכנית המנויים של רסלינג האסופה נמכרת במחיר מוזל של 80 ₪. 
לרכישת אסופת המאמרים "פרוטוקולאז' 2010" ניתן לפנות לגב' מירב צבי שפרטיה מופיעים למעלה. לרכישת "פרוטוקלאז' 2011: המוות אמן מגרמניה" יש לפנות לאתר הוצאת רסלינג.