חדשה

ד"ר רומי מיקולינסקי נבחרה לתפקיד ראש המחלקה לתואר שני בעיצוב תעשייתי

(23.7.2017)

הוועד המנהל של בצלאל אישר את בחירתה של ד"ר רומי מיקולינסקי לראש התכנית
לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל.

מיקולינסקי תיכנס לתפקידה באוקטובר 2017 ותחליף בתפקיד את ראש התכנית המכהנת, שסיימה קדנציה, מיכל איתן.

הועד המנהל של בצלאל, בראשות דן מרידור, אישר ביום רביעי (28.6.17) את הבחירה של ועדת האיתור של האקדמיה לתפקיד ראש המחלקה לתואר שני בעיצוב תעשייתי.  בוועדת האיתור היו חברים, נשיא בצלאל, פרופ' עדי שטרן, הרקטור, ד"ר יובל קרניאל, ארז גביש, פרופ' סנאן עבדלקאדר, ספי חפץ ורועי ביגר.
ד"ר רומי מיקולינסקי היא חוקרת, מרצה וכותבת. עבודת הדוקטורט שלה הוקדשה לזיכרון, טראומה וצילום ונכתבה בחוג לספרות אנגלית באוניברסיטת טורונטו, שם גם לימדה בחוג לתרבות חזותית.  בין תחומי המחקר שלה נמנים תרבות דיגיטלית ואמנות אלגוריתמית, עתיד הספרות והקריאה, דת ברשתות החברתיות. בעבר עבדה במיזמי תוכן ואמנות רבים בישראל ובעולם ביניהם וואלה, קשת אינטראקטיב, אניבום, סמנטינט והיתה מנכ"לית מכון שפילמן לצילום. כיום היא עובדת עם ארגונים שונים, רשויות מקומיות ועיריות על הטמעת טכנולוגיה דיגיטלית ותהליכי חדשנות בארגון.
רקטור בצלאל, ד"ר יובל קרניאל, ברך על המינוי ומסר: "אנו מאחלים לרומי הצלחה בתפקידה, ונפעל במשותף כדי להעשיר ולחזק את התכנית המצליחה והחשובה הזאת, המחברת בין עיצוב, יזמות, חדשנות וטכנולוגיה. נפעל יחד כדי לתת דגש על רכישה של כלים מעשיים שיסייעו לבוגרים להשתלב ולהוביל מיזמים של עיצוב וטכנולוגיה יחד עם הבנת עומק של השדה התיאורטי, המקצועי, והאקו סיסטם בתחום.   תודתי הכנה נתונה למיכל איתן, ראש התכנית היוצאת, על תרומה הגדולה לעיצוב התכנית ולבצלאל  ואני סמוך ובטוח שרומי תמשיך להצעיד קדימה את חוד החנית של בצלאל בתחום העיצוב והטכנולוגיה וניהול העיצוב בעידן המידע".
תכנית התואר השני בעיצוב תעשייתי היא אחת מחמש התכניות לתואר שני בבצלאל. התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל היא תכנית המכשירה מעצבים ויוצרים יוצאי דופן כמנהיגים יצירתיים (creative leaders) המבקשים להוביל שינויים בתחומי העיצוב, הניהול והטכנולוגיה. בליבת התכנית ניצבת ההבנה כי תמהיל הידע והמיומנויות הייחודי של מעצבים מהווה רכיב אסטרטגי מרכזי ביצירת חדשנות.  התכנית מציעה שלושה תחומי ידע מרכזיים – עיצוב, ניהול וטכנולוגיה. בכל אחד מעולמות התוכן הללו מכשירה התכנית את בוגריה להנהיג ולהשפיע – כחוקרים ויוצרים אינדיבידואלים בעלי גישה ביקורתית ושפה אישית, כיזמים ומנהלי עיצוב המובילים חדשנות וכחלוצים פורצי דרך ביצירתה של תעשייה חדשה המשלבת יכולות עיצוביות וטכנולוגיות.
ד"ר מיקולינסקי מלמדת בבצלאל משנת 2014. היא מרצה במחלקה להיסטוריה ותיאוריה ובמחלקה לעיצוב תעשייתי תואר שני במסלול עיצוב וטכנולוגיה. יחד עם פרופ' שיזף רפאלי, ראש המרכז לחקר האינטרנט מאוניברסיטת חיפה, כותבת את הספר "שאון דיגיטלי: נושאים בתרבות דיגיטלית" שעתיד לצאת לאור ב- 2017. השניים גם זכו במענק מהמיזם הלאומי ישראל דיגיטלית והמל"ג לפיתוח קורס מקוון המוקדש לתרבות דיגיטלית שיעלה בפלטפורמה edX. הקורס יופק בשלוש שפות: אנגלית, עברית וערבית.
מיקולינסקי: "עידן המידע מביא עמו אתגרים רבים למוסדות וארגונים ולחלקים גדולים מהחברה. עלינו לדעת להיערך לשינויים אלו ולחשוב על מוצרים שלומדים אותנו מבחוץ (מחשוב לביש) ומבפנים (מחשוב מושתל) ולהיערך לסביבות רוויות מידע (האינטרנט של הדברים). עלינו להכניס לתכנית הלימודים את השאלות שמעלה הטכנולוגיה ולנסות להיערך לאתגרים נוספים שבקרוב יהיו על פתחנו. האפשרויות והחידושים הרבים מחייבים אותנו לפתח מודולים שונים שיזמינו את הסטודנטים להגיב בצורה ביקורתית ויצירתית בכדי שיובילו וימציאו סביבות, מוצרים ותהליכים חדשניים.
בכוונתי להגביר את שילוב המחקר והפרקטיקה, לייצר פורמטים חדשים של מחקר יצירתי או יזמי, יישומי ותיאורטי. אעשה זאת על ידי שיתוף פעולה עם גופים וארגונים בתוך בצלאל, באקדמיה הישראלית ובתעשיה. נמשיך לקדם את מימוש הכשרון הרב בקרב האנשים במחלקה גם תוך מינוף מחקר פורץ דרך."