חדשה

רן שחורי ז"ל

(03.9.2017)

בצער רב אנו מודיעים על פטירתו של פרופ' רן שחורי ז"ל.

הלוויה תתקיים היום, יום א' ה-3.9.2017 בבית העלמין ירקון בשעה 15:30. נפגשים בשער החסד.
המשפחה האבלה תשב שבעה בבית המנוח – רח' גולדשטיין 1, גבעתיים.


רן שחורי – אמן, חוקר, אוצר, כותב ומעל לכל מחנך – היה מהתורמים החשובים להתפתחות האקדמית של בצלאל ולאופייה הפתוח, הסובלני והניסיוני.
שחורי כיהן כמנהל האקדמיה בין השנים 1991-1979 והיה אחראי על ריכוז מחלקות בצלאל השונות באתר אחד – קמפוס בצלאל בהר-הצופים. במהלך כהונתו פיתח שחורי תחומים חדשים ומחלקות חדשות בבצלאל.
 
שחורי היה אינטלקטואל רב תחומי, מבקר שנון, מרצה דגול ומורה נערץ לתולדות האמנות ולתולדות הארכיטקטורה.
מעבר למנהיגות האקדמית שלו, היה שחורי במשך שנים רבות דמות בולטת בעולם האמנות בארץ, פרסם מאמרים וכתב ספרים, אצר תערוכות והשפיע על דורות של סטודנטים ואמנים.
 
שחורי נולד וגדל בתל אביב ובילה זמן רב בתאטרון "האוהל" שאביו היה בין מייסדיו. התאטרון היה כור מחצבתו, אך משום שמאז ומתמיד צייר, החליט לשלב בין התאטרון ובין ציור ועיצוב תפאורות והשתלב בסדנה של אנסקי שיצר תפאורות לתאטרון "האוהל". ב-1958 יצא ללמוד אמנות מוזאיקה בעיר ראוונה באיטליה. כששב לתל אביב, לימד בתיכון חדש ושם גילה  שיותר מכל הוא מוכשר להיות מורה.
 
בין השנים 1966 ל-1980 ניהל שחורי בהצלחה רבה את המדרשה לאמנות, בנה אותה מחדש בהרצליה ולאחר מכן ברמת השרון, והפך אותה לאחד המוקדים המסעירים והמשפיעים ביותר על האמנות הישראלית לדורותיה.
 
עם מינויו למנהל בצלאל, בעקבות פנייתו של מנהל האקדמיה דאז דן הופנר, הפריד שחורי את לימודי עיצוב הסביבה מן העיצוב התעשייתי והקים את המחלקה לארכיטקטורה אשר זכתה מאוחר יותר בהכרת המל"ג והייתה לבית הספר השני בישראל ללימודי ארכיטקטורה. בשנת 1991, לאחר פרישתו מבצלאל, הקים פרופ' שחורי את המחלקה לעיצוב פנים במכללה למנהל.