חדשה

דוד עדיקא נבחר לראש המחלקה לצילום

(03.1.2018)

צילום : ינאי יחיאל

הוועד המנהל של בצלאל אישר את בחירתו של דוד עדיקא לראש המחלקה לצילום

הועד המנהל של בצלאל, בראשות דן מרידור, אישר ביום רביעי (27.12.17) את הבחירה של ועדת האיתור של האקדמיה לתפקיד ראש המחלקה לצילום.  בוועדת האיתור היו חברים, נשיא בצלאל ויו"ר הוועדה, פרופ' עדי שטרן, הרקטור, ד"ר יובל קרניאל, ד"ר אורי ברטל, פרופ' ענת קציר, ספי חפץ, אורה לב ודניאלה וכסלר.

עדיקא יחליף את הגב' אורה לב אשר מונתה למ"מ ראש המחלקה לצילום עם מינויו של ד"ר דור גז לראש התכנית לתואר שני באמנויות.

דוד עדיקא, יליד ירושלים חי ויוצר בתל-אביב. בוגר ״בצלאל״ לתואר שני באמנויות ותואר ראשון בצילום.
בעשור האחרון הציג במוזיאון תל אביב, מוזיאון ישראל, גלריה ברוורמן, מוזיאון הרצליה לאמנות, מוזיאון חיפה, מוזיאון אשדוד לאמנות עכשווית ובמוזיאון לצילום בתל חי. עבודותיו הוצגו בביאנלה לצילום בבלגיה, באקדמיה לאמנות בפילדלפיה, במוזיאון לאמנות הלאומי בריגה, במוזיאון מורנדי באיטליה ובגלריות וחללי תצוגה נוספים בארץ ובעולם. במהלך השנים זכה במספר פרסים וציונים לשבח, ביניהם: פרס השרה לאמן פלסטי, פרס אמן צעיר, משרד התרבות והספורט - ופרס ג'ק ניילור לצילום ועוד. עבודותיו נמצאות באוספים מוזיאליים מקומיים ובינלאומיים כמו גם באוספים ציבוריים ופרטיים.

רקטור בצלאל, ד"ר יובל קרניאל, ברך על המינוי ומסר: "אנו מאחלים לדוד עדיקא בהצלחה בתפקידו.  עדיקא נכנס לנהל מחלקה מפוארת וחשובה בתקופה של שינוי ומחשבה מחדש על מקומו ותפקידו של הצילום בתרבות הדיגיטלית החדשה, בעידן של פוסט מציאות. עדיקא הוא צלם ואמן מחונן ואנו בטוחים שידע לנווט נכונה ולהוביל את התחום בשנים הבאות. "

עדיקא: "בתצלומיי - אני מנסה להבליע אמירות חברתיות שנוגעות בסטריאוטיפים, בהשתייכות ובזהות במרחב אוריינטליסטי. אני חושב שהצילום - באשר הוא - על תחומיו וגישותיו - הינו תחום מרתק - לעולם עכשווי ותמיד רלוונטי. הצילום הוא ההתייחסות המיידית של כל אחת ואחד למציאות, לזמן, להווה - תוך שהוא שומר על דיאלוג מתמיד עם ההיסטוריה - ובו בזמן מאתגר את העתיד. הצילום הוא מדיום פרוגרסיבי ודינמי - נתון לרוח הזמן והתקופה ונכון להשתנות תדיר בעזרת הטכנולוגיות שמעצבות את התצורות שלו כל פעם מחדש."

במהלך חמשת העשורים האחרונים המחלקה לצילום בבצלאל ביססה את מעמדה כמחלקה הגדולה והמובילה בתחום הצילום והמולטימדיה בישראל. מיקומה הגיאופוליטי של המחלקה בירושלים, לצד היותה חלק בלתי נפרד מהמוסד האקדמי המוביל בתחום האמנות והעיצוב בישראל, מיצבו אותה כגורם משמעותי ובולט בשדה הצילום המקומי והבינלאומי כאחד. בין בוגרי המחלקה נמנים מיטב הצלמים העכשוויים הפועלים בתחומי הצילום, המדיה החדשה, הדימוי הנע והוידיאו בעולם.