חדשה

קול קורא להגשת הצעות לכנס : עיצוב תעשייתי בתהליכי שינוי - Postindustrial Design

(28.2.2018)


המחלקה לעיצוב תעשייתי בשיתוף המחלקה להיסטוריה ותיאוריה

לקול קורא

העיצוב התעשייתי שהחל את דרכו עם המהפכה התעשייתית באמצע המאה ה-19 שינה את ארגז הכלים שלו ומטרותיו מספר פעמים במהלך המאה ה-20, אך נראה כי לאחר המהפכה התעשייתית הרביעית (המהפכה הפוסט-דיגיטאלית) שהתרחשה בתחילת המאה ה-21 ועליית תרבות הצריכה המאוחרת התרחבו והשתנו באופן דינמי ואינטנסיבי תחומי הענין, מתודולוגיות העבודה וארגזי הכלים של העיצוב כמו גם תפקידו של המעצב בחברה. בהתאם השתנו גם מטרות העיצוב כך שנוצר למעשה מנעד חדש בגופי הידע והפעולה של שדה העיצוב התעשייתי.
העיצוב 'הטוב' שהוגדר במודרניזם דרך "עיצוב מותאם לצרכים", חומרים 'נכונים' וארגונומיה מושלמת, שינה את כיוונו וכיום 'הטוב' מתייחס למקומו החברתי של העיצוב כתורם לאוכלוסיות מוחלשות, אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, פיתוח ועשיה באזורי אסון, כממציא מחדש מהלכים חדשניים של שירות חברתי וכמייצר מהלכים דמוקרטיים ולעתים אף חתרניים אל מול סוכנויות כוח שונות בחברה. תפקיד המעצב היום הוא לא פעם לתרגם לשימוש יום-יומי טכנולוגיות עתידניות וירטואליות או לבנות אסטרטגיה עסקית לחברות.
השתנותה של התעשייה בעולם המערבי בכלל ובאזורנו בפרט, לצד תפקידיו החדשים של העיצוב והמעצב מעלים שאלות על המקום החדש שלהם בחברה ובהמשך על כיוונה של האקדמיה בחינוך הדור החדש של המעצבים.
הכנס מבקש לבחון את התפנית והשינוי במקומו החברתי, תפקידו ומעמדו העכשווי של העיצוב התעשייתי דרך התבוננות בפרקטיקות החדשות של עבודת המעצב/ת. אנו מזמינים תיאורטיקנים, היסטוריונים ומעצבים המעוניינים לחשוף את עבודותיהם ותהליכי המחשבה שלהם כמו גם את האתגרים בהם הם נתקלים בעבודתם כיום בנושאים הבאים:
• תפקידיו של העיצוב בחברה העכשווית.
• העיצוב החתרני: מחאה וביקורת.
• עיצוב חברתי ועשייה קהילתית: טרנד ה - . Makers
• עיצוב שירות וחשיבה עיצובית (Design Thinking).
• העיצוב בהקשר הדיגיטאלי והפוסט-דיגיטאלי: בינה מלאכותית, הדפסות תלת-מימד, עיצוב פתוח, המודל הכלכלי ,תפיסת החומר ותהליכי התכנון בעידן של עיצוב פתוח, ובעידן ה – Bio-design, Generative design, 
• עיצוב בהקשר צרכים של אוכלוסיות מיוחדות
• עיצוב ופוליטיקה של המרחב הסוציולוגי: סוגיות מגדריות בעיצוב  הנובעות מן התיאוריות הפמיניסטיות והקווירית.
• חינוך והכשרת המעצבים לצד השתנות התעשייה.
הכנס יתקיים בתאריך 1 במאי 2018 , בצלאל קמפוס הר הצופים. יוצרים מוזמנים להציע נושאים להרצאות אותן יישאו בכנס. אורך ההרצאות: 20 דקות.  את ההצעות – כותרת ההרצאה, תקציר של עד 300 מילה וקורות חיים מקוצרים של המציעים, יש לשלוח לכתובת דוא"ל: iritb@bezalel.ac.il לא יאוחר מן ה- 20 במרץ 2018. לבירורים ניתן לפנות אל יונה וייץ: yonaweitz@gmail.com ספי חפץ: safi@i2d.co.il או אל אורי ברטל: ory_bartal@yahoo.com.

יונה וייץ, ספי חפץ, ואורי ברטל מארגני הכנס