חדשה

דוד גינתון וערן נוה הם הזוכים בפרס רפפורט לאמן בכיר ולאמן צעיר לשנת 2019

(11.3.2019)

פרס רפפורט הוא פרס על-שם רות וברוך רפפורט ז"ל, המוענק על ידי "קרן ברוך ורות רפפורט" (The Bruce and Ruth Rappaport Foundation) . מדי שנה, בחודש מרץ מעניקה הקרן פרס לאמן בכיר ולאמן צעיר, אשר מתגוררים ופועלים בישראל. הזוכים לשנת 2019 הם דוד גינתון וערן נוה.

ערן נוה, בוגר תואר ראשון ושני באמנות בבצלאל, זכה בפרס לאמן הצעיר. בנימוקי הבחירה נכתב כי ״עבודתו של נוה רב מדיומלית ופועלת בתחום הציור, הפיסול, הרישום, הווידאו והפרפורמנס. חומרי הגלם איתם הוא עובד הם לרוב חומרים זמינים ויומיומיים, ולצדם חומרי השראה מטאפיזיים כמו זמן וחלל. עבודתו מורכבת ממערכות מאולתרות הנראות כהרהור אודות מצבים נפשיים ופיסיים כגון דעיכה, דיכאון, ריקבון ואימה, לצד שאלות מסורתיות מודרניסטיות כמו יחס בין צורה ותוכן והעדפת עמדה גבולית בין המקצועי לחובבני, המתוכנן והאקראי. נוה נוגע בשאלות פנים אומנותיות, מעלה תהיות הקשורות לאופני מבע, סגנון, גבולות השפה, מדיום ודרכי ביצוע. עבודותיו משופעות בהומור שחור ובדיחות פנימיות המחזירות את מעשה האמנות אל המציאות הבנאלית ואל עמדה המפנה גב אל המונומנטאלי. הלך הרוח השורה בעבודות נסחף אל עבר מחוזות של אסקפיזם חלומי וסוראליסטי ללא ויתור על הנוכחות החומרית ומגע היד״.
לצפיה בעבודה של ערן נווה (או לחיצה על הצלמית הימנית שלמעלה)

דוד גינתון, מרצה לשעבר במחלקה לאמנות, זכה בפרס לאמן הבכיר. בנימוקי הבחירה נכתב כי ״תחילת דרכו האמנותית בשנות ה-70 עמדה בסימן מובהקות הציור כמדיום מרכזי הנושא את האמנות. בהמשך, בהשפעת האמנות המושגית שהתעלמה מן ההבדלים המדיומליים, נעשו עבודותיו בעזרת צילום, טקסטים ואובייקטים. האמנות ועשייתה כנושא של העבודה (ארס פואטיקה) הייתה ללב עשייתו. באופן זה, גינתון מיקם את עצמו ביחס לאמנות המערבית על מנת להדגיש את המחויבות שלו להיסטוריה של האמנות ובה בעת את העמדה הפריפריאלית שלו כאמן ישראלי. בראשית שנות ה-90 הפך גינתון את הצד האחורי של הציור לנושא העיקרי של עבודתו. תחילה בסדרת צילומי "צד אחורי" של ציורים מתוך האוסף הישראלי והבין לאומי של מוזיאון תל אביב לאמנות, ובהמשך בציורי צד אחורי במסורת  ציור "הטעיית העין", שהיו לנושא הבלעדי של עבודתו עד היום. בעבודות אלה שהוצגו כקבוצות: "הצייר האנגלי", "גן-עדן קונספטואלי" ו"קבוצת הריקים", מתקיים יחס דיאלקטי בין יש ואין. גוף העבודה של דוד גינתון מגלם את כושרה של היצירה להתקיים במישור אחד עם הפרשנות אודותיה, ובכך הופך המעשה הפרשני לבשר החי של הציור״.

לצפיה בעבודה של דוד גינתון : צד אחורי של ציור, ציור היסטורי מס' שלוש עשרה, גזר דין, פועל פלסטיני בוכה (או לחיצה על הצלמית השמאלית שלמעלה)


ברכות לזוכים!