לסטודנטים > דקנאט הסטודנטים > בצלאל בקהילה - פרוייקטים וקורסים

פרויקטים חברתיים וקורסים המשלבים עשיה חברתית

בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, הר הצופים, ירושלים -  קו תפר גיאוגרפי, פוליטי, חברתי, דתי וכלכלי.
מיקום מורכב וייחודי זה מאתגר ומאפשר לסטודנטים אמנים צעירים בירושלים לצאת מתוך עצמם, להביט החוצה אל הזמן והמקום בו הם נמצאים, לחיות וליצור בעיר תוך מעורבות ומודעות למתחים, לקונפליקטים, לשונות ולמורכבות שבה.
האקדמיה מייחסת חשיבות רבה למעורבות הסטודנטים בקהילה ובחברה בה הם יוצרים ופועלים, פועלת להעמקת המודעות החברתית והסביבתית של הסטודנטים וחברי הסגל ומעודדת עשייה חברתית ואזרחית במרחב הישראלי בכלל ובמרחב הירושלמי בפרט. כל זאת תוך חיבור עם הקהילה ויצירת משמעות יישומית וביקורתית לידע הנרכש באקדמיה.
בצלאל זכתה בפרס המל"ג לשנה"ל תשע"א ע"ש שוש ברלינסקי שינפלד ז"ל למעורבות חברתית בקהילה. וועדת ההיגוי של הפרס בחרה בבצלאל כמוסד מצטיין בפעילות חברתית מעצם היותו מוביל בנושא המעורבות החברתית בשנים האחרונות. הוועדה ציינה את  בצלאל בתור דוגמא למעורבות האקדמיה בקהילה בכל הרמות והדרגים במוסד

בשנים האחרונות, הורחבו והועמקו פעולות המעורבות החברתית של סטודנטים ומרצים מבצלאל בקהילה ובחברה והם באים לידי ביטוי באופנים הבאים:

פרויקטים חברתיים נושאי מלגות:

פרויקטים נושאי מלגות שעיקרם חשיפת האקדמיה, הנגשתה ושיתוף ידע עם אוכלוסיות שונות.

לעיון ברשימת הפרוייקטים בתש"פ

כל הסטודנטים הנוטלים חלק במעורבות החברתית בבצלאל זכאים להשתתף בקורס רב מחלקתי “מעורב ירושלמי" המקנה 4 נ"ז. הקורס משלב את העשייה החברתית עם מפגשי חתך שנתיים. פרטים נוספים אצל תמר לוי–ארמן בדוא"ל.

לכל הפרויקטים נושאי המלגות ניתן להירשם באמצעות הטופס המקוון.
כל הסטודנטים הנוטלים חלק במעורבות החברתית בבצלאל זכאים להשתתף בקורס "מעורב ירושלמי" המקנה 4 נ"ז.הקורס משלב את העשייה החברתית עם מפגשי חתך שנתיים.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לתמר לוי-ארמן בטלפון: 02 5893289 או בדוא"ל: tamara@bezalel.ac.il

 

פירוט הפרויקטים נושאי המלגות:

עמיתי בצלאל

האקדמיה בצלאל חברה לקרן אדמונד דה רוטשילד בפרויקט ייחודי שמטרתו לחשוף תלמידי בתי ספר יסודיים משכונות ממעמד סוציואקונומי נמוך לאמנות ולתהליך היצירה. זו השנה השלישית לפעילות התכנית, שהתקיימה בבתי ספר יסודיים בתל אביב-יפו ובירושלים.  שמונה סטודנטים הלומדים בתכניות לתארים המוסמכים בבצלאל השתלבו בצוותי בתי הספר כ"עמיתי בצלאל" - "Artists in Residence". הסטודנטים עובדים כאמנים בבתי הספר במשך 20 שעות שבועיות. הם מקבלים כיתה בתוך המרחב הבית ספרי, מסיבים אותה לסטודיו לאמנות ויחד עם תלמידי בית הספר יוצרים יצירות אמנות מגוונות. קרן אדמונד דה רוטשילד תומכת באמנים במלגת לימודים ומלגת מחייה במהלך שנת עבודתם בבית הספר.

פר"חי בצלאל –גשר להשכלה גבוהה (בשיתוף אגף שח"ר ופר"ח)

התכנית מתקיימת בימי א' ומחולקת לשניים:

● תכנית הבוקר: 8:30 -  12:30: במסגרת זו מגיעים תלמידי בית ספר יסודי לפעילות חד- פעמית משמעותית בבצלאל, התלמידים מתחלקים למחלקות השונות ועוברים סדנאות חווייתיות בהן יוצרים תוצרים ייחודיים.

● תכנית הערב: 16:30 -20:30 בתכנית משתתפים תלמידי תיכון  (כיתות י'-י"ב), המגיעים מדי שבוע לבצלאל במשך שלוש שנים ונפגשים, בתיווכם ובהנחייתם של הסטודנטים, עם שפע ההיצע של מחלקות האקדמיה.לתכנית מגיעים בני נוער בעלי מוטיבציה גבוהה לתכנית תלת שנתית, המתקיימת בסביבת עבודה אינטימית. התלמידים נחשפים לאורך השנים למחלקות השונות, הלימודים בסביבה סטודנטיאלית ואקדמית מהווים, עבור הילדים המשתתפים, גשר להשכלה גבוהה ומעשירים את עולמם הפנימי.

איפה? בקמפוס בצלאל, בסדנאות העבודה השונות.
דרישות המלגה: 4 שעות שבועיות, סה"כ 88 שעות + מפגשי הדרכה
מתי?תוכנית הערב -  יום א' בשעות 16:30- 20:30, תוכנית הבוקר - יום א' בשעות 8:30-12:30
גובה המלגה: מלגת פר"ח, 5200 ש"ח
למי מיועד? כלל הסטודנטים מבצלאל. עדיפות לשנה ב' ומעלה
הערות: כל זוג סטודנטים עובד עם 5-10 תלמידים

להרשמה: אתר פר"ח - במעמד ההרשמה יש למלא את היישוב "ירושלים", להזין בשורת החיפוש החופשי את המילה "בצלאל" ולבחור ב"פרחי בצלאל" - תוכנית הבוקר או תוכנית העומק.

לפרטים נוספים יש לפנות למתן גולן 054-6738794 או במייל matan.g1985@gmail.com

פרויקט חברתי בתחום בריאות הנפש – הקלאבהאוס
במרכז העיר, במבנה ירושלמי יפהפה, פועלת קהילת הקלאבהאוס. חברי הקהילה הם אנשים שחיים עם השלכותיו של משבר נפשי עמוק ואנשי צוות העובדים עמם בשותפות ובהדדיות לשיפור איכות חייהם.
להיות חבר קלאבהאוס משמעו להשתייך, להשתלב ולהתאים למקום מסוים, שבו אתה תמיד רצוי ומתקבל בברכה. עבור אדם שתויג בתיוג פסיכיאטרי - דברים אלה אינם מובנים מאליהם. למעשה, המציאות עבורו היא לרוב חיים בתחושה מתמדת של הדרה, חוסר התאמה, בידוד ודחייה.

הקלאבהאוס מציע שינוי מוחלט של הפרספקטיבה, של צורת ההסתכלות: כל אדם נתפס כמשתתף מוערך, כעמית, כמישהו שיש לו משהו לתרום לשאר הקבוצה (לא "לקוח" אלא שותף, לא "מטופל" אלא חבר קהילה). כך הוא זוכה להזדמנות להיות חלק מיצירת הצלחות עבור הקהילה ובאותו זמן מקבל את העזרה והתמיכה להן הוא זקוק כדי להשיג הצלחות אישיות וסיפוק אישי.
קהילת הקלאבהאוס ואקדמיית בצלאל מזמינים אותך להיות שותף בצוות חשיבה וביצוע, שיורכב מסטודנטים ונציגי קלאבהאוס שיובילו יחד פרויקט שנתי לעיצוב הבית החדש ולפיתוח תחומי עניין שונים שיעלו מתוך הצרכים שבשטח, תוך השתלבות בחיי הקהילה ועבודה ברוח ערכי הקלאבהאוס.
איפה? מרכז העיר, ירושלים
דרישות המלגה: 4 שעות שבועיות סה"כ כ-80 שעות עבודה + מפגשי הדרכה קבוצתיים
מתי?תוכנית הערב -  יקבע בהתאם להרכב המערכות לימודים של הסטודנטים
גובה המלגה: 4000 ש"ח
למי מיועד? כלל הסטודנטים מבצלאל. עדיפות לשנה ב' ומעלה
הערות: יש להירשם באמצעות הטופס

לפרטים נוספים יש לפנות אל אסף אלקלעי בטלפון 052-6123990 או במייל asafelkalai@gmail.com


 יוצרים קשר - דיאלוג באמצעות אמנות, שק"ל - בצלאל
פרויקט דיאלוג באמצעות האמנות מפגיש בוגרים חברי עמותת שק"ל (שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים) עם סטודנטים הלומדים בבצלאל ומזמין אותם למסע יצירה משותף. כל זוג נפגש פעם בשבוע לאורך השנה ומתבקש ליצור עבודה משותפת לתערוכה מסכמת.
ייחודו של הפרויקט הוא בכך שהוא אינו מוגדר כתכנית חונכות אלא כתכנית המאמצת ומדגישה את עקרון השיוויון הקיים בין אמנים יוצרים ללא קשר לרקע התפקודי היומיומי שלהם. הפרויקט פתוח בפני סטודנטים מכל המחלקות. השיבוצים והחלוקה לזוגות נעשים לאחר ראיונות התאמה ועניין אשר יערכו בבצלאל ב20.10.15.
איפה? המפגשים מתקיימים בבצלאל או בכל מקום אחר שיבחר הצמד.
דרישות המלגה: סה"כ 78 שעות + מפגשי הדרכה קבוצתיים
מתי? יתואם על ידי הצמד
גובה המלגה: 3500 ש"ח
למי מיועד? שנה ב' ומעלה
הערות: יש להירשם באמצעות הטופס

לפרטים נוספים יש לפנות ללי לוריאן 054-3043483 או במייל lilorian@gmail.com

פרויקט חברות-בצלאל-הדסה :
התכנית מתקיימת בביה"ח הדסה הר הצופים, במסגרתה נפגשים בזוגות עם מאושפזים, מבוגרים וילדים במחלקות השונות בביה"ח. המפגש עם החולים מאפשר הזמנה ליצירה, ליציאה לרגע ממצב הרוח של אדם "חולה" לאדם "יוצר" והתנסות בטכניקות וחומרים שונים שהם זרים למוסד הרפואי.
במלגה לוקחים חלק סטודנטים מכלל המחלקות הפועלים בזוגות בימים שונים לאורך השבוע (א'-ו') בשעות הבוקר או אחה"צ. הפעילות היא בעבור מלגה וכרוכה גם במפגשי הדרכה וליווי מקצועי חודשיים.
איפה? בית חולים הדסה (צמוד לקמפוס האוניברסיטה)
דרישות המלגה: סה"כ 100 שעות עבודה + מפגשי הדרכה קבוצתיים
מתי?שעות הבוקר (9:30-13:30) או אחה"צ (14:00-18:00), אפשרות מצומצמת לימי שישי.
גובה המלגה: 5000 ש"ח
למי מיועד? לכלל הסטודנטים
הערות: יש להירשם באמצעות הטופס:

לפרטים נוספים יש לפנות אל יעל בוזנה בטלפון 054-4912442  או בדוא"ל  Yael.haverut@gmail.com


שילוב אמנויות: שיתוף פעולה בצלאל - האקדמיה למוסיקה ומחול - פר"ח:
בפרויקט לוקחים חלק סטודנטים מבצלאל וסטודנטים מהאקדמיה למוסיקה ולמחול המצוותים לזוגות (סטודנט מבצלאל וסטודנט מהאקדמיה) ופועלים בשני בתי ספר יסודיים בירושלים. הסטודנטים מייצרים יחד גוף פעילות המשלב את הדיסציפלינות השונות מהן מגיעים ומעבירים אותו יחד אל תלמדי בית הספר, התהליך הוא שנתי עם אותן קבוצות הלימוד. ההוראה המשותפת מאפשרת למתוח את גבולות המדיומים וליצור עם הילדים מרחב חדש משותף.
איפה? בית ספר לוריא ובית ספר רמות מוריה
דרישות המלגה: סה"כ 88 שעות עבודה + מפגשי הדרכה קבוצתיים
מתי? שישי בבוקר
גובה המלגה: 5200 ש"ח
למי מיועד? שנה ב' ומעלה

להרשמה: אתר פר"ח - במעמד ההרשמה יש למלא את היישוב "ירושלים", להזין בשורת החיפוש החופשי את המילה "בצלאל" ולבחור פר"ח אמנות - בשיתוף בצלאל והאקדמיה למוסיקה ומחול

לפרטים נוספים יש לפנות אל אסף אלקלעי בטלפון 052-6123990 או במייל asafelkalai@gmail.com

קורס לצילום במערך דיור קשת:

במסגרת הפרויקט, שני זוגות סטודנטים מעבירים קורס צילום לקבוצה של דיירים מ"מערך דיור קשת".
"מערך דיור קשת" הוא מסגרת מגורים לבעלי פיגור גבולי שעיקר הקושי שלהם מתבטא בהבנת סיטואציות ומוסכמות חברתיות.
הקורס כולל עשרה מפגשים קבוצתיים (כל צמד מצוות לדירה) ובסופו תערוכה מסכמת.

איפה? רמת שרת או ארנונה
דרישות המלגה: סה"כ עשרה מפגשים + מפגשי הדרכה קבוצתיים
מתי? אחרה"צ פעם בשבוע
גובה המלגה: 3000 ש"ח
למי מיועד? סטודנטים מהמחלקה לצילום ו\או סטודנטים שיש להם ידע נרחב בצילום.
הערות: יש להירשם באמצעות הטופס

לפרטים נוספים יש לפנות אל אסף אלקלעי בטלפון 052-6123990 או במייל asafelkalai@gmail.com


בצלאל - לשם :חונכות לליקויי למידה
 
חונכות שנתית לסטודנטים לקויי למידה המתקשים בלימודים בהתאם לצרכים ולקשיים הספציפיים של הסטודנט.
לכל חונך יותאמו שני סטודנטים לחניכה. עם כל אחד מהם יש להיפגש שעתיים בשבוע בנפרד. 
 
דרישות המלגה: 120 שעות פעילות + מפגשים קבוצתיים
מה עושים? סיוע פרטני ללקויי הלמידה
גובה המלגה: מלגת פר"ח, 5200 ש"ח
למי מיועד? סטודנטים מבצלאל, שנה ב' ומעלה.
להרשמה: אתר פר"ח - במעמד ההרשמה יש למלא את היישוב "ירושלים", להזין בשורת החיפוש החופשי את המילה "בצלאל" ולבחור סטודנט לסטודנט - לשם - בצלאל

לפרטים נוספים יש לפנות אל שיר לביא 054-4477398
 

קורסים משלבי עשייה חברתית:
בכל שנה מתקיימים בבצלאל קורסים משלבי עשייה חברתית העוסקים בביקורת ובוחנים באופן פעיל נושאים של שותפות אקדמיה – קהילה, מעורבות חברתית, נקיטת עמדה חברתית וכו' תוך חיבור מעשי ואקטיבי ל"שטח" ולקהילה.
לעוד מידע לגבי קורסים המשלבים עשיה חברתית


קבוצת מחקר ופורום "חברתי":

במהלך שנת תשע"ב הוקמה קבוצת דיון ומחקר הנפגשת אחת לשבועיים המורכבת ממרצים וסטודנטים במסגרתה עולות לדיון שאלות ודילמות העולות מן העשייה בשטח תוך קשר רציף ושיתוף פעולה עם תושבים פעילים, גופים קהילתיים שונים ועמותות.