אירועי סיום שנה"ל תשע"ח

 

במקביל לסיום שנת הלימודים, במסגרת התוכניות והפרויקטים החברתיים של בצלאל אנו מסכמים את השנה באירועי סיום ומפגשים מסכמים.

אנו שמחים לשתף אתכם באירועים אלה, מזמינים אתכם לחגוג אתנו וללמוד מקרוב על התהליכים שעוברים על הסטודנטים הלוקחים חלק בתכניות החברתיות.

גם השנה, סטודנטים מכל המחלקות עברו חוויות מורכבות ומשמעותיות של יצירה בסביבות חדשות, עם אוכלוסיות שונות תוך התנסות בהעברת הידע והכלים אותם הם רוכשים במהלך לימודיהם.

 ·         תערוכה סיום בגלריית ברבור לפרויקט “יוצרים קשר – דיאלוג באמצעות האמנות": מהפרויקטים החברתיים הוותיקים בבצלאל - המפגש פרויקט משותף לשק"ל (שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים) וסטודנטים מכלל המחלקות. המפגש בפורמט אישי, מתוך אמונה שבאמצעות האמנות ניתן ליצור קשר ייחודי ושותפות בין אמנים המתקשים בתפקוד לבין אמנים שאינם מתקשים בתפקוד. בתערוכה נחשפות טעימות מתוך אוסף העבודות והניסיונות של כל צמד: ציור, רישום, פיסול, עיצוב, וידאו וטכניקות מעורבות. לקראת התערוכה נבחרו עבודות המייצגות את מחקרם המשותף ואת תהליך התפתחות יצירתם של הזוגות. הפרויקט מתבסס על תפיסת האמנות כשפה ויזואלית, החורגת מגבולות של קשרים והתייחסויות קונבנציונליים בין אנשים ומאפשרת להם להתחבר וליצור במסגרת שיתוף פעולה בין אמנים יוצרים.
התערוכה תפתח בתאריך ה6.8 בגלריית ברבור ברחוב שירזלי 6 בשעה 17:30.

·         בסוף החודש נחגוג בטקס מרגש את סוף שנת הלימודים במרכז CEC  ספריית לוינסקי שנמצא בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב, בו מתקיימים קורסי ערב לחברים מקרב הקהילות הזרות לאור העדרן הכמעט מוחלט של מסגרות לימודיות עבור מהגרי עבודה ומבקשי מקלט. המרכז הוקם כמענה לצורך שעלה מתוך הקהילות השונות לחינוך והשכלה.

השנה לימדו במרכז שלושה סטודנטים מהתארים השניים בבצלאל בהוראת- פוטושופ, עריכת וידיאו ועברית המקנים כלים לתעסוקה והתפתחות

·        
תערוכת סיום פרחי בצלאל ה-13: בתכנית משתתפים תלמידי תיכון  (כיתות י'-י"ב), המגיעים מדי שבוע לבצלאל במשך שלוש שנים ונפגשים, בתיווכם ובהנחייתם של הסטודנטים, עם שפע ההיצע של מחלקות האקדמיה. לתכנית מגיעים בני נוער ממגוון האוכלוסייה, בעלי מוטיבציה גבוהה לתכנית תלת שנתית, המתקיימת בסביבת עבודה אינטימית. התלמידים נחשפים לאורך השנים למחלקות השונות. הלימודים בסביבה סטודנטיאלית ואקדמית מהווים, עבור הילדים המשתתפים, גשר להשכלה גבוהה ומעשירים את עולמם הפנימי.
הפתיחה תתקיים ביום ראשון 24.6 בשעה 18:00

·         מפגש סיום במרכז לאמנויות של עמותת "אנוש" לאנשים המתמודדים עם משברים נפשיים: במשך השנה ליוו, הנחו, והשתתפו סטודנטים בפעילות של הסטודיו המאפשר מרחב יצירה חופשי תוך כדי הנחיה והכוונה, בקבוצה קטנה ואינטימית עם אוירה נעימה ומאפשרת.  

 

·         כמידי שנה מתקיים אירוע יצירה בבית חולים הדסה לציון סיום שנת יצירה במסגרת פרויקט "חברות-בצלאל-הדסה" בו פועלים במחלקות השונות בבית החולים: מטולוגיה, CF, סיבוכי הריון, אשפוז יום, ילדים ועוד, ב16.6 התקיים האירוע לראשונה בשיתוף תערוכה של סטודנטים מהמחלקה לצילום שפעלו במקום במקביל.

השנה לצד פתיחת התערוכה יערך כנס בנושא רוח, יצירה וריפוי. הכנס יתקיים ב-12.6 בשעה 9:00 ופתיחת התערוכה בשעה 13:15 

·          מפגש סיכום ב"חוט המשולש" לבני נוער בסיכון. הבית החם נמצא בלב העיר ירושלים בקרבת מקומות בילוי פופולריים לנוער. המקום מאפשר מקלט בטוח לבני נוער ולצעירים בסיכון בגילאים 14-25. בו הם יכולים ליצור קשרים עם בני גילם, לאכול ארוחות המוגשות שלוש פעמים ביום ולקבל שירותי טיפול. הבית פתוח מ-10 בבוקר עד 10 בלילה ובימי חמישי ושבת עד חצות.

במשך השנה העבירו שני סטודנטים מהמחלקה לתקשורת חזותית קורס שבועי בו הכירו את היכולות הטכניות והאקספרסיביות של המדיום.

·         מפגש סיכום בקלאבהאוס – זו השנה הרביעית בה סטודנטים מבצלאל מגיעים שבוע אחר שבוע למרכז הקלאבהאוס. קהילת קלאבהאוס ירושלים היא קהילה חמה, תומכת ומאירת פנים לאנשים המתמודדים בעיות נפשיות. ההרגשה בקלאבהאוס היא שכולם חברים, דואגים אחד לשני, עוזרים במציאת עבודה, תומכים, נמצאים יחד גם מחוץ לכותלי הבית ושומרים על קשר כקהילה שוויונית. השנה התנדבו ארבעה סטודנטים שילוו תהליכי עיצוב פונקציונאליים לחללים הפיסים של המרכז.

 בשבועות הקרובים אנו מקיימים פגישות סיכום סביב כל פרויקט ואנשי הקשר שלו להסקת מסקנות וכהכנה לשנת העשייה החברתית הבאה.

בברכה,

צוות הדקנאט