קורסים המשלבים עשיה חברתית

אקטיביזם חברתי

קורס העוסק בחיבור שבין אמנות לבין יצירת אמנות בקהילה.הקורס בנוי על יצירת פרויקטים חברתיים בתחום האמנות והחברה, הנוצרים מתוך ובתוך הקהילה, תוך שימת לב ליצירת עבודות איכותיות, אך עם זאת נגישות לקהל הרחב.הקורס נועד לקבוצה של סטודנטים המעוניינים להתנסות בפיתוח וביצוע פרויקט אמנות, ששם לו למטרה להתערב ולשנות את המציאות ולא רק לשקף אותה. במשך שנת הלימודים, מוטמעים  תהליכי העבודה הייחודיים לתחום: מחקר, בניית קונספט, בניית קבוצת עבודה, מציאת שדה פעולה מתאים, יצירת קשר עם ארגונים ומוסדות ובעיקר עבודה בשיתוף עם ילדים, בני נוער ותושבים.
הסטודנטים נדרשים לחשוב ולפעול גם כאמנים וגם כאקטיביסטים חברתיים, ליצור עבודות אמנות פעילות, שיש בהן אמירות חברתיות, מעורבות חברתית, יוזמה ואינטראקציה אמיתית. הקורס מעודד את הסטודנטים ליצור מעבר לנטייתם לעסוק בבעיותיהם האישיות, להתייחס לבעיות החברה הישראלית וסוחף אותם לדרך עבודה בדגש קהילתי גם כבוגרים ואמנים פעילים. סטודנטים שימשיכו לפעול במהלך הקיץ, יקבלו מלגות בעבור פועלם.

דרומה מכאן                                                                                                                                           הקורס הוא חלק מפרוייקט חברתי/אמנותי ברמלה של יצירה, אוצרות והוראה בשיתוף ה"תחנה לאמנות עכשווית,רמלה". בקורס נבחנת מקומה ותפקידה של האמנות ככלי למעורבת והשפעה על חברה ומקום. הלמידה מתקיימת ביצירה משותפת/בקבוצה תוך הדרכה של אמן/מורה שמנחה סטודנטים שחונכים חניכים שאיתם יוצרים ב"צוותי יצירה". בגלריית "עירוני רמלה" מתנסים הסטודנטים בתצוגה, אוצרות והדרכה בתערוכות.  הקורס מזכה את משתתפיו גם במלגת פר"ח מיוחדת בהיקף של 50% משכר לימוד והסעה לרמלה.
סדנת אמנות, מרחב, חברה וקהילה
הסדנה מתמקדת בסוגיות של אמנות, מרחב וקהילה בעיר ירושלים ומשלבת הקניית ידע תיאורטי בנושאי חברה, צדק חברתי ואזרחות עם הקניית כלים וידע מעשי בתחום האמנות החברתית ועם הבנה של ההקשרים החברתיים והאזרחיים של האמנות.                            
הסדנה מעניקה כלים תיאורטיים לפעולה בנושאי שינוי חברתי, צדק חברתי ויזמה אזרחית, וכלים מעשיים לפעולה באמצעות האמנות בתחומים אלו ומקנה לסטודנטים פרספקטיבה חברתית אזרחית רחבה.  
הסדנא מהווה מסגרת למפגשים עם אמנים חברתיים, עם יזמים חברתיים, להיכרות עם קהילות שונות וללמידה של פרוייקטים בין תחומיים וחברתיים ועם מודלים שונים של פעילות חברתית, ושל מסגרות ארגוניות שונות של פעולה חברתית ושינוי חברתי כגון עמותות וארגונים שונים. במסגרת הסדנה קיימו הסטודנטים פרוייקטים חברתיים בקהילות השונות.

בצלאל לקראת קיימות 


חזון בצלאל, כמוסד מוביל לעיצוב מקיים, מתבסס על הנחת העבודה שקיימות  (sustainability) אינה טרנד חולף, אלא תפיסת עולם שמכתיבה את התנהלות  אוכלוסיית העולם חפצת החיים.
מטרת בצלאל, כמוסד מוביל לעיצוב ולאמנות, המעונין להמשיך ולהיות חלוץ וחדשני בתחומים הרלוונטיים למאה העשרים ואחת,  היא לשלב תכני סביבה וקיימות בתכנית הלימודים, באורח החיים של המוסד, ובמגמות המחקר והפיתוח שלו בשנים הקרובות.
 יעדים:
א. הקמת מרכז מידע, ייעוץ ומחקר: המרכז יעסוק בפיתוח קוריקולום אקדמי, בכתיבת הצעות מחקר, בקידום יוזמות לשיתופי פעולה עם גורמים חיצוניים, ובייעוץ אקדמי ומינהלי לסגל ולסטודנטים בבצלאל לקורסים ולפרויקטי גמר. בצלאל תבנה תכנית לטווח ארוך של תכני הוראה וכיווני מחקר עתידיים, תקים מאגר מידע רלבנטי לתחומי הדעת באקדמיה וספריית חומרים,  תאתר פרוייקטים שראויים להמשך פיתוח ודורשים מימון, תקדם יוזמות, תייצר פירסומים, ותפנה סטודנטים ומרצים לתחרויות.
ב. פיתוח סגל: איתור מרצים מתאימים להוראת תחומי הקיימות, הן מקרב הסגל הקיים והן סגל חדש, והכשרתו בתכנית הכשרה ייעודית שתיבנה במיוחד. הקמת מערך ייעוץ שילווה את המרצים במהלך ההוראה השוטפת.
ג. מיקוד פעילות במסגרת תכנית הלימודים וכפרויקטים ייחודים במחלקות ייעודיות:
ארכיטקטורה, עיצוב תעשייתי, צורפות ואפנה, עיצוב קרמי וזכוכית. בשאר המחלקות (תקש"ח, אמנויות המסך, צילום ואמנות) הדגש העיקרי הוא על תגבור תודעה. דגש על קידום קורסים רב מחלקתיים ופרויקטים בינתחומיים העוסקים בנושאי סביבה וקיימות.
ד.  פעילות קהילתית, חברתית- סביבתית של סטודנטים בתוך קורסים רב מחלקתיים, במסגרת יוזמות של דיקנאט הסטודנטים באמצעות מילגות לסטודנטים, ושילוב סדנאות סביבתיות בפר"חי בצלאל.
ה. קידום קמפוס ירוק בהווה ותכנון ירוק לקמפוס העתידי. יעוץ לפן המנהלי/תחזוקתי של בצלאל ולצוות התכנון של הקמפוס החדש.