מעבדת ביו-דיזיין וביו-ארט: אמנות ועיצוב בעידן ביוטכנולוגיה

קוד
1230016
שעות אקדמיות
45
נ"ז
2
סמסטר א
יום
חמישי
בשעה 10:00 - 13:00

יותר מבכל תקופה אחרת בהיסטוריה, תחום הביוטכנולוגיה צומח במהירות, מחולל ומעצב מהפכה. מונעים על ידי יצירתיות, מקוריות ואחריות סביבתית, אמנים ומעצבים החלו ליצור ולחקור במעבדות ביולוגיות ולשלב את עולם החי והצומח בעבודותיהם. יוצרים אלה נמצאים בחוד החנית של תחום חדש הנקרא ביו ארט וביו דיזיין ונוגעים בפוטנציאל להחליף דלקים מאובנים והרג בע״ח כמשאב, לחולל מהפכה בתחום הרפואה והמחקר המדעי, ולהשפיע ולגעת בכל היבט של חיי היומיום שלנו - ממוצרים ביתיים, רהיטים ובגדים, המזון שאנו אוכלים והחומרים בהם אנו משתמשים ועד שינויים תפיסתיים לגבי גוף האדם וסביבתו, פרטיות בעידן הביואינפורמטיקה, ואף לקרא תיגר על מושגי יסוד כגון: חיים ומוות, טבעי ומלאכותי.

סטודנטים בקורס זה מוזמנים לחשוב מחדש על יסודות החומר החי ולדון ברעיון גידול חומרים ואיברים באמצעות מערכות חיים, התערבות גנטית, מזון מהונדס, מודיפיקציה וסלקציה גנטית. מה בין שיתוף חברתי ופרטיות וכיצד הם מגבילים או משפיעים על התפתחות מדעית? האם גידול מוצר במעבדה יחליף בעתיד את תעשיית הייצור והכרייה?האם ביוטכנולוגיה גובה פשרה אתית? ומהי האחריות המוסרית שלנו כמעצבים, אמנים ואזרחים הלוקחים חלק בתהליכים המשמעותיים הללו?

במהלך הקורס נסקור את הרקע, תמות עיקריות, וכן עבודות ומחקרים של מדענים, מעצבים ואנשי מקצוע ונתנסה תוך כדי תרגול מעשי בטכניקות מעבדה פרקטיות.

סטודנטים יידרשו ללמוד טכניקות גידול ועיצוב חומרים ביולוגים ולפתח פרויקט חדש ומקורי המשקף חשיבה והבנה של התחום. כמו כן ידרשו לקרא, לחקור, לתעד ולסכם את תהליכי העבודה ב״מחברת מעבדה״ ובמצגות.