שיחה עם יצירה - סדנה בכתיבת ביקורת

קוד
2000012
שעות אקדמיות
30
נ"ז
2
סמסטר א
יום
חמישי
בשעה 10:00 - 11:30

מטרת הסדנה היא להעמיק את היכרותם של הסטודנטים עם שדה ביקורת התרבות בתחום אחד עיקרי: ביקורת אקטואלית על יצירות התרבות ומוצריה – רשימות ביקורת על תערוכות, מופעים, ספרים, סרטים – המופיעה באופן מסורתי בעיתונים ובכתבי עת ובאחרונה גם בבלוגים ובמגזינים מקוונים. 

בסדנה נשוחח על שקיעתה בשנים האחרונות של הסוגה הזאת, נקרא באופן ביקורתי רשימות ביקורת שלוקות בחסר, ונתוודע ליצירות של ביקורת ספרות במיטבה – יצירות שמקיימות שיחה עם היצירה ועם הקוראים – מהעת האחרונה.

ואולם עיקרה של הסדנה הוא עצם ההתנסות בכתיבת ביקורת. בסדנה יוזמנו הסטודנטים לעמוד בסטנדרטים של כתיבה במיטבה: דיוק, כנות, חקירה; בהשראת כותבים על סוגת הביקורת כו"ה אודן ווירג'יניה וולף הסטודנטים ילמדו שביקורת טובה אינה כזו שחורצת אם היצירה המבוקרת היא טובה או רעה. ביקורת ראויה לשמה היא כזו שמלמדת את הקוראים על אודות היצירה, היוצרת שלה, והקשר בין היצירה לחיים שלנו. הם יודרכו לכתוב ביקורת מקיפה ומעמיקה - שבה יכניסו את היצירה המבוקרת להקשר היסטורי או תמתי, יערכו תחקיר, ישאלו שאלות; הם יודרכו לכתוב ביקורת  שמעשירה את ידיעתנו ומעוררת מחשבה. 

ז'אנר הביקורת הוא סוגה ספרותית העומדת בזכות עצמה, בעלת סט של ערכים וסטנדרטים, והסטודנטים ילמדו להכירה תוך כדי כתיבה. במהלך הסדנה יתבקשו הסטודנטים לבחור יצירה אחת אקטואלית – יצירה ספרותית, יצירת אמנות, מופע או מחזה – ולכתוב עליה רשימת ביקורת שעומדת בדרישות הסוגה.