אמנות השאלה - שאלה על אמנות | בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים

אמנות השאלה - שאלה על אמנות

קוד
24000131
שעות אקדמיות
56
נ"ז
4
סמסטר ב
יום
רביעי
בשעה 14:00 - 17:00

כדי להבין עבודה או יצירה כלשהי, טוען וולטר בנימין, יש צורך לזהות את הבעיה או השאלה המקורית שעמדה בפני החוקר/ת או האמן/נית. הבעיה היא שהפתרון לשאלה זו כבר מוטבע ביצירה והשאלה הוסרה מהדיון. זיהוי שאלת היצירה (או המחקר) שהחוקר/ת או האמן/נית שאלו היא תהליך מורכב שדורש שחזור של ההיסטוריה. הבנת השאלה המקורית, טען בנימין, תשתנה לחלוטין את ההסבר או הנרטיב ההיסטורי על המחקר או יצירת האמנות ותייצר טרנספורמציה מוחלטת של תפיסת ההווה.

יצירות אמנות, בדומה לאוצרות של תערוכות ומחקרים אקדמים, מציגות שאלה. שאלה שהאמנית או האמן מעלים; שאלה שהאוצרת/האוצר מציג/ה, שאלה שמופנית אל הצופה או הקורא/ת ושאלה שהצופה שואל/ת. אך מהי שאלה? מדוע יש צורך לנסח שאלות כדי לקדם פרויקט, לא רק באמנות אלא גם במחקר אקדמי בתחומי המדעי החיים, הטבע, החברה ומדעי הרוח. איך שאלה מתגבשת ומעוצבת? בסמינר זה נבחן את הפרקטיקה של השאלה ואת הגישות התיאורטיות שעומדות מאחרי השאלה.

מהי שאלה? איך שאלה מנוסחת? אלו שאלות סמינר זה. נסקור את ההיסטוריה של שאלת שאלות. נבחן את פרקטית השאלות של  הוגים/ות כגון סוקרטס, דקרט, רוסו, קאנט, ניטשה, פרויד, לאקן, היידגר, סארטר, דה בובאר, דרידה, פוקו, דלז, הארוואי, מאליבו, היילס, לצד ניתוח כמה יצירות אמנות.