סמינר- ספריית אביב | בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים

סמינר- ספריית אביב

קוד
70141
שעות אקדמיות
45
נ"ז
4
סמסטר קיץ
יום
רביעי
בשעה 14:00 - 17:00

לפעמים, אני מדמיין קו גבול סודי אך ברור שעובר בתוך העיר שלי, קו שמסמן את המקום ואת הרגע שבו ארכיטקטים הפסיקו לקרוא ספרים. בעיני, ישנו הבדל ברור, תהומי, בין ארכיטקטורה שנעשתה על ידי ארכיטקט משכיל ואוהב ספר ובין כזו שנעשתה בידי בור ועם הארץ. אני יכול לראות את זה בעין בלתי מזויינת, ואני מאמין בכל לבי שכל בן תרבות או אפילו כל אדם חצי-משכיל מסוגל בתוך שבריר של שנייה להבחין בהבדל הזה בדיוק כמוני.

לכן אני גם מאמין שטוב היה אם ארכיטקטים יקראו כמה שיותר ספרים. זה לא רק כיף, בסופו של דבר זה גם טוב לסביבה, לעיר ולארכיטקטורה.

למרות שאני קורא מאז שאני זוכר את עצמי, תמיד שנאתי מטלות קריאה. כתלמיד התנגדתי בתוקף, הייתי מוכן לעוף מבית הספר בשביל זה, לעצם הרעיון של ״ספר חובה״, לרעיון שאני צריך לקרוא, שאני קורא כי אני חייב לקרוא, כי אומרים לי לקרוא.

ואף על פי כן, ככל שאתאמץ, אין לי דרך אחרת להגיד זאת: ישנם לא מעט ספרים שאני מכיר, שקראתי או שאפילו הוצאתי לאור, שפשוט כדאי לקרוא!

הספרים שבחרתי, כמה ספרי ארכיטקטורה, עיון ופרוזה, המוצגים כאן באופן כרונולוגי על פי שנת יציאתם לאור, הם לדעתי חומר קריאה מעניין ומועיל לכל ארכיטקט/ית, לפעמים אולי אפילו חיוני. הגם שהוא בהחלט כולל כמה ספרים חשובים או משפיעים מאוד, המקבץ הזה בשום אופן אינו מתיימר לייצג איזשהו קאנון או לשרשר איזושהי היסטוריה או טענה. אלו לא ה-ספרים שצריך לקרוא אלא כמה ספרים שכדאי לקרוא. ויש עוד המון ספרים מעניינים וטובים אחרים שכדאי לקרוא ושלא נכנסו לרשימה הזאת. הבחירה בספרים האלה נעשתה על פי מגוון שיקולים הקשורים לא רק לרלוונטיות שלהם או לטעמי האישי כרגע אלא גם לזמינותם בעברית, ואנו נקרא בכל אחד מהם בנפרד ונתייחס לכל אחד מהם כאל עולם העומד בפני עצמו.

בשלב זה אתם לא חייבים לקרוא את כולם, רק כמה מהם. אולי יש כמה ספרים מהרשימה הזאת שכבר קראתם. אתם תצטרכו לקרוא כמה קטעים מהספרים האחרים שעוד לא קראתם, ולצורך מטלת הכתיבה יהיה עליכם להמשיך לקרוא אחרי הסמינר בספר אחד נוסף שתבחרו מתוך הרשימה. אחר כך תוכלו כמובן להמשיך, אם תרצו, לקרוא את כולם או כמה מהם בזמנכם החופשי.

קריאה מהנה!