הקמפוס החדש
الكامبوس الجديد
The New Campus

קמפוס בצלאל ע"ש ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל
במרכז העיר ירושלים

בימים אלו, נמצאת בצלאל בעיצומו של תהליך הבנייה של משכנה החדש – קמפוס מרהיב ומרשים ובו תשתיות מהחדשניות והמתקדמות ביותר, בלב ליבו של מרכז העיר ירושלים.

הקמפוס, הנמצא בשלבי בנייה מתקדמים, ממוקם במתחם מגרש הרוסים, בסמוך לעיריית ירושלים וכיכר ספרא, על גבעה המשקיפה אל העיר העתיקה. הבניין, המשתרע על פני 42,000 מ״ר, תוכנן על ידי משרד האדריכלים היפני SANAA, ממשרדי האדריכלים המובילים בעולם, זוכה פרס פריצקר, בשיתוף משרד HQ הישראלי.

קמפוס עירוני שוקק בלב ירושלים 

הקמתו של המבנה החדש מסמלת את חזרתה של בצלאל אל מרכז העיר ירושלים ואת יצירתו של קמפוס עירוני שוקק, הכולל את הבניין ההיסטורי של בצלאל, בו שוכנת המחלקה לארכיטקטורה, את הקמפוס החדש ואת מעונות בצלאל החדשים, כולם במרחק הליכה קצר זה מזה. ההתמקמות מחדש במרכז העיר תביא אלפי סטודנטים לאמנות, עיצוב וארכיטקטורה לגור, ללמוד, ליצור ולפעול בלב העיר והקהילה הירושלמית.

שקיפות, פניה לקהילה וחיבור חברתי ותרבותי

מיקומו הייחודי של הקמפוס החדש, בסמוך לבנייני העירייה ולמרכז האזרחי של העיר, בין רחוב יפו, מאה שערים ושכונת מוסררה ובין חומות העיר העתיקה וכיכר ציון, מהווה צומת תרבויות ומפגש דרכים – בין מזרח ומערב העיר, בין מבני השלטון וחיי החול למקומות הקדושים ובין העבר לעתיד.

בעוד מיקומו של הקמפוס מהדהד באופן מלא את חשיבות המגוון והפלורליזם בתפיסת העולם של האקדמיה,
 הרי שתכונתו המרכזית של התכנון האדריכלי שלו הינה שקיפות - עובדה שמייחדת את המבנה על רקע הבנייה המסורתית בירושלים, המתאפיינת בחומות וחצרות פנימיות. שקיפותו של הקמפוס החדש של בצלאל חושפת את הנעשה באקדמי בפני הקהילה ובה בעת מחייבת את הסטודנטים והסטודנטיות להביט החוצה, אל העיר בה הם חיים ויוצרים. גלריות שתפננה לרחוב, הרצאות פתוחות לקהל הרחב, אודיטוריום וקפיטריה יהוו גשר נוסף בין קהילת הסטודנטים, האמנים והמעצבים, לבין הקהילה הירושלמית המגוונת.

שקיפות היא הרעיון האדריכלי המוביל גם את תכנונו של פנים הקמפוס. המבט מתוך המחלקות השונות  ואל תוכן, והמפגש בין הסטודנטים והסטודנטיות בסדנאות המשותפות יהוו כר פורה לשיתופי פעולה בין-מחלקתיים וליצירה רב-תחומית מקורית וחדשנית.

הקמפוס החדש של בצלאל הוא המנוע המרכזי של התחדשות מרכז העיר ירושלים. זהו מהלך היסטורי: החזרה אל כיכר העיר, החיבור בין האקדמיה לקהילה והמיקום שיאפשר עיסוק בסוגיות המרכזיות  ובקונפליקטים היסודיים של החברה בישראל. כל זאת, תוך שאיבת השראה מההיסטוריה, מהמורשת היצירתית ומהמגוון התרבותי והחברתי שקיימים בירושלים בכלל ובמרכזה בפרט.

בצלאל שואפת להכשיר יוצרים ויוצרות החותרים למצוינות, מבינים את הסביבה בה הם פועלים ומכירים בכח הנתון בידיהם ובאחריות המוטלת על כתפיהם. אזרחים ואזרחיות ביקורתיים ופעילים הרוצים ויכולים להנהיג ולהשפיע על התרבות, החברה והכלכלה בישראל, ובעולם.

למסע הזה, נכון וראוי לצאת מטבורה של העיר, ירושלים.

לוידיאו מטקס הנחת אבן הפינה של הקמפוס החדש של בצלאל על שם ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל