דקנאט הסטודנטים
مكتب عميد الطلبة
Dean of Students

תמיכה רגשית

חווית הלימודים בבצלאל עשויה להציף קשיים אישיים ולהעמיד סטודנטיות וסטודנטים בפני אתגרים רגשיים ונפשיים אשר עלולים - במקרים מסוימים - להוביל לדיכאון, לחרדה, לקשיי תפקוד ועוד. סטודנטים החשים מצוקה מוזמנים לפנות אלינו, ופנייתם תטופל בדיסקרטיות מלאה תוך ליווי וייעוץ שוטף, במסגרת בצלאל.

בנוסף, אנו מסייעים על פי הצורך בתיווך ובפנייה לגורמי טיפול חיצוניים, ובמצבים משבריים אף מספקים שירותים פסיכולוגיים בתוך האקדמיה. שירותים אלה מסופקים על ידי שרותי הייעוץ של האוניברסיטה העברית בעזרת צוות פסיכולוגיות מנוסה המכיר את מאפייניה הייחודיים של האקדמיה. סיוע משברי שכזה הינו ממוקד וקצר טווח, ונועד לעקוף או להתגבר על מכשולים ולייעץ במטרה לסייע בהצלחה בלימודים.

כל סטודנט או סטודנטית מן המניין זכאים לפנות לדקנאט הסטודנטים לבחינת התאמתו לשירותי הייעוץ. ליאורה טס, עובדת סוציאלית בהכשרתה ומנהלת מערך התמיכה הרגשי והאקדמי מבצעת הערכה ראשונית ומסייע במציאת העזרה המתאימה. הפגישה הראשונה ללא תשלום.

סטודנטים וסטודנטיות המופנים לטיפול משברי פנים אקדמי ישלמו השתתפות עצמית סמלית בסך 50 ₪ למפגש.

לקביעת פגישה יש למלא את הטופס בקישור הבא : /services/dean/psychologicalform

כל סטודנט או סטודנטית הנתקלים בקושי מוזמנים לפנות ישירות לליאורה טס או לשלי הרשקו ופנייתו תענה בדיסקרטיות.

כתובות חיוניות לשעת מצוקה

רצוי וניתן לפנות לקבלת סיוע מגורם חיצוני במקרה הצורך. להלן פירוט חלק מהאפשרויות השונות עליהם אנחנו ממליצים:

 • ער"ן - עזרה ראשונה נפשית. קו סיוע וצ'ט: https://www.eran.org.il/
 • סהר - סיוע והקשבה ברשת:https://sahar.org.il/
 • עמותת עמך - מעניקים טיפול נפשי מותאם לצרכי המטופל בעלות מסובסדת: 02-6250745
 • הד ספייס - טיפול פרטני קצר מועד לצעירים עד גיל 25 ללא עלות (למתאימים):

  054-9299740

 • במוקדי קופות החולים כללית ומכבי פועלים מוקדים מיוחדים לסיוע נפשי און ליין
  • קופ"ח כללית - 2700*
  • קופ"ח מכבי - 3555* 

ניתן כמובן גם לפנות לרופא משפחה דרך האינטרנט

לקויי למידה וצרכים ייחודיים

מרכז התמיכה בדקנאט הסטודנטים נותן מענה לסטודנטיות ולסטודנטים המאובחנים* כבעלי לקות למידה, הפרעות קשב וריכוז, מוגבלויות פיזיות, מוגבלויות חושיות, קשיים נפשיים מאובחנים או מי שעברית אינה שפת אימו. מטרת המרכז לסייע לסטודנטים להתגבר על קשייהם בהתאם לצרכיהם. סיוע זה ניתן באמצעות ליווי, תמיכה אישית, סיוע קבוצתי במסגרת קורסים מותאמים וסדנאות ייעודיות, תרגולים ושיעורי עזר וכן חונכויות אישיות.

* "סטודנט/ית מאובחן/ת" לצורך קבלת סיוע מהמרכז והשתתפות בקורסים מותאמים, הוא מי שיעביר לדקנאט הסטודנטים - במהלך חופשת הקיץ ולפני תחילת הלימודים - העתק של אבחון עדכני (שנערך ב-5 השנים האחרונות), או אישור אחר על צרכים מיוחדים. מו כן, יש לקבוע פגישה או שיחת טלפון עם ליאורה טס באמצעות המייל: liora@bezalel.ac.il.

השירותים הניתנים במסגרת הסיוע:

 1. התאמות ותיווך בין קשיי הסטודנט/ית לנדרש ממנו/ה במסגרת האקדמית -  סטודנטיות וסטודנטים לקויי למידה יקבלו ייעוץ, הדרכה ותמיכה בהסתמך על המלצות האבחון והדרישות הספציפיות ללימודים בבצלאל. סיוע וייעוץ פרטני לאורך כל שנת הלימודים יינתנו על ידי צוות  מרכז התמיכה ללקויי הלמידה.
 2. סיוע בארגון מערכת הלימודים ואיתור הקשיים של הסטודנט/ית באופן פרטני ובניית מערך תמיכה אישי
 3. סיוע בקליטה והתאקלמות באקדמיה
 4. מתן התאמות בבחינותהתאמות בבחינות ינתנו בהסתמך על המלצות האבחון והדרישות הספציפיות ללימודים בבצלאל. כל סטודנטית וסטודנט אשר יגישו אבחון תקף יקבלו אוטומטית הארכת זמן במבחנים והתעלמות משגיאות כתיב בלימודי המחלקה לתרבות חזותית וחומרית. סטודנטים הזקוקים להתאמות שונות נוספות יגישו בקשתם לדקנאט הסטודנטים עד 30 ימים לפני מועדי הבחינות וההגשות.
 5. קורסי קיץ סטודנטיות וסטודנטים לקויי למידה, בעלי צרכים מיוחדים ומי שעברית אינה שפת אמם זכאים ללמוד במהלך חופשת הקיץ שלפני תחילת לימודיהם בבצלאל חלק מקורסי החובה, המועברים בצורה מותאמת. ההשתתפות בקורסי קיץ אלה אינה כרוכה בתשלום אך יש להירשם אליהם בלינק הבא services/dean/learning_dissabilities/summeregform/
 6. קורס שנתי אקדמי במחלקה לתרבות חזותית וחומרית - "לקויי למידה ויצירתיות" - הקורס יעסוק בנושאים אלה: קריאת טקסטים אקדמיים באמנות עכשווית, הבנתם וניתוחם; שחרור מחסומי כתיבה; אסטרטגיות למידה; מיומנויות לאיתור רעיונות מרכזיים, ניתוח בכתב ובעל-פה של יצירות מודרניות ושל הרציונל העומד מאחורי עבודותיהם של הסטודנטים. הקורס נענה לבקשות הסטודנטים וצרכיהם ומסייע בהתמודדות עם בעיות שונות העולות  מתחומי הלימוד בבצלאלהרישום לקורס זה בלינק services/dean/learning_dissabilities/form_course_creativity/
 7. קבוצות תרגולקבוצות למידה קטנות המלוות את קורסי החובה בלימודי המחלקה להיסטוריה ותיאוריה. במסגרת הלמידה בקבוצות אלה תיערך חזרה על חומרי הלימוד של הקורס, קריאה מונחית של חומרי הקריאה, הכנה לקראת המבחנים והנחיה לכתיבת עבודות ומטלות.
 8. סיוע באנגליתקבוצות לימוד המותאמות לליקויי למידה באנגלית, התאמות בדרכי ההבחנות וסיוע פרטני על פי הצורך.
 9. חונכות אישית (פר"ח לש"ם) חונכות המועברת על ידי סטודנטיות וסטודנטים מצטיינים משנים מתקדמות בתחומים אלה: לימודים עיוניים, לימודים מקצועיים במחלקה, סיוע בהתארגנות, ניהול זמן, תיווך, פירוק מטלות לימודיות למשימות לביצוע, סיוע בתכנות מחשב, לימוד אנגלית, וסיוע על-פי צרכים ייחודיים לסטודנט.סטודנטיות וסטודנטים המעוניינים בליווי של חונך מתבקשים למלא את טופס הבקשה לחונכות במהלך החופשה ובשבועיים הראשונים של הלימודים בלינק הבא/services/dean/learning_dissabilities/form_tutoring/
 10. סדנאות למידה והקניית מיומנויות שונות לשימוש בטכנולוגיה מסייעת ובתוכנות מחשב ייחודיות למקצועות האמנות, העיצוב והגרפיקה - כגון: צילומים, הקלטות, תוכנות הקראה וסיוע בתרגום טקסטים סריקת טקסטים ועוד.
 11. תיווך בין הסטודנטים לבין מכוני אבחון מקצועיים וסבסוד אבחוניםעל סמך נזקקות כלכלית

סדנאות

במהלך השנה מועברות במרכז סדנאות שונות המיועדות הן לסטודנטיות ולסטודנטים המאובחנים כלקויי למידה והן לסטודנטים המעוניינים לשפר את יכולות הלמידה שלהם.

סדנאות לדוגמא אשר יועברו במרכז:

 • סדנת העצמה לעמידה מול קהל והעברת מסרים.
 • סדנאות ליווי רגשי לתהליכי היצירה.
 • סדנת אסטרטגיות למידה.
 • סדנת התמודדות עם מצבי לחץ וקבלת ביקורת.
 • סדנא להכרה והתמודדות עם הקשיים האישיים והלימודיים
 • סדנאות הכנה לתעסוקה ויזמות עסקית.

פרטים על הסדנאות ניתן לקבל במרכז הדקנאט.

הריון והורות

סטודנטיות בהריון ולאחר לידה, וכמו כן סטודנטיות שנמצאות בתהליכים של טיפולי פוריות זכאיות להתאמות על פי נוהל האקדמיה. עיקר הזכויות הן בתחומים אלה: היעדרות משיעורים, הקלות בהגשה של עבודות ובבחינות (דחיית מועדי הגשה, מועדי בחינות נוספים, תוספת זמן וכו'), הארכת לימודים ללא תוספת שכ"ל, וכן זכאות לחנייה בתחומי הקמפוס. הטבות והקלות אלה ניתנות ליולדת, כמפורט מטה בנוסח המלא של הכללים.

בני זוג ובנות זוג זכאים אף הם להטבות ולהקלות, במקרה של לידת ילד, אימוץ, קבלת משמורת או אומנה.

בקמפוס הר הצופים קיים חדר הנקה.

כמו כן, אנו מנסים לסייע ולהקל ככל האפשר את השילוב בין לימודים והורות, ומזמינים אתכן ואתכם להיוועץ ולהיעזר בנו, להעלות בפנינו צרכים ונקודות קושי ואנו ננסה לסייע.

סטודנטים וסטודנטיות מוזמנות ומוזמנים לפנות בכל שאלה לגבי זכויות, בעיות או קשיים לליאורה טס - liora@bezalel.co.il

להלן הנוסח המלא של כללי זכויות הסטודנט (התאמות עקב טיפולי פוריות, היריון, לידה, אימוץ או קבלת ילד למשמורת או אומנה)

היעדרות משיעורים - זכאות להיעדרות מ- 30% מכלל השיעורים בכל קורס שחלה בו חובת נוכחות. סטודנטים לאחר לידה, אימוץ או קבלת ילד למשמורת א ואומנה זכאים להיעדר מ-30% מכלל השיעורים
בכל קורס שחלה בו חובת נוכחות לתקופה של 15 שבועות מיום הלידה, אימוץ או קבלת ילד למשמורת או אומנה; על אף האמור, סטודנטית שילדה זכאית להיעדרות חלופית מכלל השיעורים לתקופה של שישה שבועות מיום הלידה, לפי שיעור ההיעדרות הגבוה מבניהם.
כמו כן, סטודנטים וסטודנטיות לאחר לידה, אימוץ או קבלת ילד למשמורת או אומנה, יהיו זכאים להיעדרות נוספת של 10% מכלל השיעורים בכל קורס שחלה בו חובת נוכחות בעבור טיפול בתינוק בשנת חייו הראשונה.

בחינות ומטלות - זכאות לדחיית מועדי הגשת מטלות. זכאות לבחינה במועד נוסף אחר במסגרת המועדים המקובלים במוסד. תוספת זמן בבחינה של 25% ממשך זמן הבחינה.

הארכת לימודים - זכאות להאריך לימודים בשני סמסטרים, מבלי חיוב בשכר לימוד או כל תשלום נוסף בשל הארכה זו.

חניה בקמפוס או בסביבתו - המוסד יאפשר לסטודנטית, מהחודש השביעי להריונה עד חודש לאחר הלידה, לחנות, ללא תשלום, בקרבה לקמפוס

בני זוג - פטור מנוכחות בשיעורים למשך שבוע ימים בגין היעדרות בשל אירוע מזכה שהתרחש במהלך הסמסטר. זכאות למועד בחינה נוסף במסגרת המועדים המקובלים במוסד, בגין היעדרות מבחינה שנערכה במהלך 3 שבועות מיום הלידה.

צילום - זכאות להטבה שוות ערך ל-20 צילומים או הדפסות של חומר לימודים, שהפסיד סטודנט בשל אירוע מזכה, בעד כל יום לימודים בו נעדר.

אירוע מזכה, בעד כל יום לימודים בו נעדר.

מלגות - המשך תשלום מלגת מחקר לתואר מתקדם למשך תקופת היעדרות והארכתה לתקופה נוספת.

שירות מילואים - ייעוץ והכוונה

האקדמיה עושה כל שביכולתה ופועלת בהתאם, בחסות המועצה להשכלה גבוהה, ובהתאם לאמנה שנחתמה בין המוסדות להשכלה גבוהה לבין התאחדות הסטודנטים. האמנה עוסקת במתן שירותים מיוחדים לסטודנטים המשרתים במילואים, על-מנת להבטיח שסטודנטים וסטודנטיות אלה, הנושאים בנטל הביטחון, לא יינזקו בלימודיהם.

חייל/ת מילואים שהתקבל כסטודנט/ית מן המניין או כסטודנט/ית שלא מן המניין בבצלאל, חייב/ת להודיע על כך ליחידתו/ה, וכן על כל שינוי שחל במצבו האישי. על כל סטודנט/ית (חייל/ת מילואים) לצרף אישור רשמי של בצלאל המעיד על היותו/ה סטודנט/ית ולשולחו ליחידה, כדי שלא ת/ייקרא לשירות מילואים פעיל במשך תקופת הלימודים.

על סמך אישור זה תציין היחידה בתדפיס האישי של חייל/ת המילואים בעמודת "הגבלות קריאה" את היות החייל/ת סטודנט/ית מוסד להשכלה גבוהה. הרישום נועד לסייע בתכנון קריאתו של הסטודנט/ית לשרות במשך שנת הלימודים השוטפת בהתאם לסייגים של ההוראות.

סטודנט/ית שת/ייקרא לשירות מילואים פעיל ויציאתו/ה לשירות עלולה לפגוע באופן ממשי בלימודיו/ה רשאי להגיש בקשה לדחיית שירותו/ה הפעיל, לקיצורו או לביטולו (ולת"ם). ניתן להגיש בקשה באופן ממוחשב. להגשת בקשה יש להכנס לאזור האישי באתר ולת"ם.

סטודנט/ית המגיש/ה טופס בקשה לדחיית שירות באמצעות דקנית הסטודנטים, עליו/ה לצלם את הצו שקיבל/ה ולצרפו לטופס הולת"ם חתום ומלא על-ידו/ה ועל-ידי מזכירות המחלקה בה לומד/ת והוא יועבר עם המלצת הדקנית אל הוועדה לתיאום שירות מילואים. יש להגיש את טופס הולת"ם מיד עם קבלת הצו ולא יאוחר משבוע מיום קבלתו. בקשות ולת"ם ניתן להגיש לתקופת שירות של 6 ימים ויותר. על הבקשה להגיע לולת"ם לפחות 30 יום לפני מועד תחילת שירות המילואים.

יש לוודא הגעת המסמכים מול מוקד המילואים במספר 1111 (שלוחה 4) כ-24 שעות לאחר הגשת הפנייה. המוקד פתוח בימים א'-ה' בין השעות 8:15 עד 18:00

טפסים להורדה נמצאים  באתר ולת"ם  https://www.miluim.idf.il/1278-10130-HE/miluim.aspx:

לטופס ולת"ם: https://www.miluim.idf.il/SIP_STORAGE/files/4/3894.pdf

מוקד המילואים: פועל בין הימים א' - ה' בין השעות 8:15 עד 18:00
טלפון (רב קווי): 1111 (שלוחה 4)
דואר אלקטרוניValtam@mail.idf.il
כתובתנו: יחידת דואר צבאי 03000, צה"ל 

 

פניות ותלונות 

ניתן לפנות אל דיקנית הסטודנטים  ולצוות הדקנאט בכל עניין לעזרה או לסיוע, הן בנושאים אישיים והן בנושאים הקשורים ללימודים באקדמיה. הפניות תטופלנה בדיסקרטיות.

ניתן לפנות גם במקרים בהם חש/ה הסטודנט/ית כי נפגעו זכויותיו או שזכה ליחס לא הוגן מצד כל גורם באקדמיה, זאת לאחר שמוצו תהליכי הערעור הקיימים בתקנון. הפנייה תיעשה בכתב, תוך פירוט מהות התלונה או הפנייה, בציון שם הפונה, כתובת התקשרות, מס' טלפון. ניתן לפנות בכתב למייל shelly@bezalel.ac.il .