דקנאט הסטודנטים
مكتب عميد الطلبة
Dean of Students

שוויון הזדמנויות

 

בצלאל מלווה את הסטודנטיות והסטודנטים מהחברה הערבית לאורך כל דרכם האקדמית, משלב ההתעניינות בלימודים, לאורך כל שנות הלימודים ועד היציאה לשוק העבודה. במסגרת זו מוצעים שרותי תמיכה וסיוע המיועדים להקל על הקליטה הן בכל המישורים - האישי, החברתי, האקדמי והתרבותי.

המכינה לחברה הערבית

המכינה היא תכנית לימודים אינטנסיבית בת חמישה חודשים, שנועדה להכין את התלמידות והתלמידים לחיים האקדמאים בבצלאל ולחשוף אותם לעולם האמנות, העיצוב והאדריכלות תוך התנסויות מעשיות בחומרים, בטכניקות ובתהליכי עומק אמנותיים. במהלך המכינה מקבלים המשתתפים כלים משמעותיים ללימודים אקדמיים וללימודי אמנות, עיצוב ואדריכלות ובונים תיק עבודות אישי. כל זאת במקביל לליווי צמוד, הכנה לבחינות הכניסה ועבודה פרטנית עם כל מועמדת ומועמד. התכנית מועברת על ידי סגל המחלקות השונות, אמניות ואמנים, בוגרות ובוגרים.

להרשמה ולפרטים נוספים בלינק:[1]

צעד לפני כולם

תכנית קיץ למתקבלים המאפשרת להתחיל את מסכת הלימודים לפני שאר הסטודנטים, ובכך לסייע להצלחת המשתתפות והמשתתפים. התכנית כוללת סל קורסים לבחירה, ביניהם קורסי עברית ואנגלית, קורסי חובה מהמחלקה לתרבות חזותית וחומרית, קורס אוריינות אקדמית, קורסים העוסקים בתרבות, זהות ואמנות פלסטינית וסדנאות שונות לקראת תחילת שנת הלימודים.

להרשמה ופרטים נוספים בלינק:[2]

קליטה באקדמיה

מערך הסיוע לקליטה באקדמיה כולל, בין היתר, את המרכיבים הבאים:

 • סדנאות בתחומים שונים – אסטרטגיות למידה, התמודדות עם לחץ, חרדת בחינות וקבלת ביקורת, כלים וכללים לכתיבת עבודות אקדמיות ועוד.
 • קבוצות תרגול לקורסים שונים
 • חונכות אישית
 • סיוע נפשי
 • פעילות תרבותית
 • סדרת הרצאות "שפת אם" – סדרת הרצאות לסטודנטים בשפה הערבית, המזמינה אנשי מפתח באמנות והתרבות הפלסטינית לאקדמיה להרצאות, דיונים, ושיחות המתבוננות בחוויות של סטודנטים פלסטינים באקדמיה.

מרכז קריירה

מטרת המרכז היא לסייע בהכוונה ובשילוב של סטודנטיות, סטודנטים, בוגרות ובוגרים בעולם האמנות, העיצוב, האדריכלות ובשוק העבודה. המרכז מעניק לסטודנטים ולבוגרים ידע ומיומנויות, בין היתר ביצירת אתר ובבניית הצהרת אמן, ומסייע בהמשך הדרך בפיתוח הקריירה באמצעות הכוון וייעוץ תעסוקתי אישי, סדנאות, הרצאות, ימי מרתון, מפגשים עם אנשי מפתח מתוך התחומים הנלמדים ועוד.

סטודנטים מהחברה הערבית מוזמנים לפנות לרכזים:

רכזת הנגישות האקדמית לחברה הערבית, מרואה בכריmarwab@bezalel.ac.il  

רכז הפרויקטים להנגשת האקדמיה לחברה הערבית, חנא קובטי apc@bezalel.ac.il

ולמתאמת תכניות קליטה באקדמיה, הנגשה לחברה הערבית, דניאל זיני danielle@bezalel.ac.il

 

בצלאל מעניקה סיוע לסטודנטים יוצאי אתיופיה, בתמיכת הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). תמיכה זו ניתנת במישור האישי, בהתמודדות האקדמית, במישור החברתי והכלכלי וכן בהתאם לצרכים הספציפיים של כל סטודנטית וסטודנט, וזאת כדי ליצור שוויון הזדמנויות אמתי, לצמצם את הנשירה מלימודים ולהעניק תנאים אופטימליים להצלחה בלימודים.

מעטפת התמיכה כוללת את הרכיבים האלה:

 • תמיכה אקדמית באמצעות חונכות אישית
 • חונכות חברתית ללומדות וללומדים בשנה א'
 • סיוע רגשי-נפשי במצבי משבר
 • סבסוד אבחונים לבעלי לקויות למידה
 • סיוע בתשלום עבור מעונות או שכר דירה, וסיוע בכיסוי הוצאות נסיעה, בהתאם למצב הסוציו-אקונומי.

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות אל צוות דקנאט הסטודנטים, בכתובות הבאות:

תמיכה  אקדמית ורגשית - ליאורה טס: liora@bezalel.ac.il

קליטת שנה א' וחונכות חברתית - תמר ארמן tamara@bezalel.ac.il

תמיכה כלכלית - איידן נפתלי: aidan@bezalel.ac.il

לתכנית המצוינות לקליטת סטודנטים יוצאי אתיופיה באקדמיה, באתר המל"ג לחצו כאן

דקנאט הסטודנטים מציע לסטודנטיות ולסטודנטים ששפת אמם אינה עברית שרותי תמיכה וסיוע

המיועדים להקל על קליטתם במשור האישי, האקדמי והחברתי. מערך הסיוע כולל, בין היתר, חונכות, ליווי והתאמות במבחנים. סטודנטיות וסטודנטים שהם עולים חדשים, או במעמד של תושב ארעי (או אשרה) יכולים לקבל סיוע ממנהל הסטודנטים בתשלום שכר לימוד, במלגת קיום ובמעונות. לפרטים יש לפנות ישירות למשרד מנהל הסטודנטים, רחוב הלל 6 ירושלים, טלפון: 02-6214555 (או באמצעות שליח מחלקת העלייה בחו"ל).

לקבלת סיוע פרטני בהתאם לצרכים הספציפיים יש לפנות לליאורה טס, במייל liora@bezalel.ac.il .

סטודנטיות בהריון ולאחר לידה, וכמו כן סטודנטיות שנמצאות בתהליכים של טיפולי פוריות זכאיות להתאמות על פי נוהל האקדמיה. עיקר הזכויות הן בתחומים אלה: היעדרות משיעורים, הקלות בהגשה של עבודות ובבחינות (דחיית מועדי הגשה, מועדי בחינות נוספים, תוספת זמן וכו'), הארכת לימודים ללא תוספת שכ"ל, וכן זכאות לחנייה בתחומי הקמפוס. הטבות והקלות אלה ניתנות ליולדת, כמפורט מטה בנוסח המלא של הכללים.

לכל המידע על הזכויות ותמיכה לחצו כאן