פרסים והישגים
جوائز ومراتب شرف
Honours & Accolades

פרסים והישגים משמעותיים בשנת 2020

במהלך שנת 2020 בוגרים ותיקים וטריים, וכן חברי סגל של בצלאל זכו להכרה על עשייתם ותרומתם לשדה האמנות, העיצוב והיצירה.

אלה בן יעקב ואניטה חג'אדוסט, בוגרות המחלקה לאמנויות המסך, זכו בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע היהודי תל אביב, עם סרט הגמר שלהן “Essence”. במרכז הסרט שתי ילדות יהודיות שחיות בעירק ובאיראן בתקופות שונות ונוהגות לשתות תה עם משפחתן, כל אחת בדרכה הייחודית. איומים ופרעות מסכנים את חייהן, מכריחים אותן לברוח, להשאיר הכול מאחור ולעלות לארץ ישראל.

לטריילר ב-Vimeo

בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים מברכת את האמנית הילה טוני נבוק, בוגרת תכנית התואר השני באמנויות, על זכייתה בפרס בנק דיסקונט לעידוד היצירה לשנת 2020, במוזיאון הרצליה אמנות עכשווית.

פרס דיסקונט לעידוד היצירה מוענק מדי שנה במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית לאמן או לאמנית ומבטא הוקרה ביצירה, באמנים ובמוזיאון. השנה זכתה הילה טוני נבוק, פסלת ורשמת זוכת פרסים. מנימוקי הבחירה: "עבודותיה של הילה טוני נבוק שואבות את השראתן מהמציאות החומרית הישראלית הסובבת אותה. עבודתה כורכת אובייקטים מוכרים מן המוכן, ולפיכך יסוד של ריאליזם חריף, עם הפשטה גיאומטרית. עכשוויות ומודרניזם כרוכים יחדיו בכישרון יוצא דופן, שבתוכו מבעים של הומור וביקורת על תקופתנו".

לכתבה בערב רב

מרצי המחלקה לארכיטקטורה מעורבים בפרויקטים משפיעים בקני מידה אורבניים בישראל ובעולם. בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים מברכת את המרצים אדר' סער ג'הרן לוי ואדר' מיכאל ון דר מולן, על הזכייה במקום השני בתחרות הפומבית לתכנון "גשר תחנת שיבא" ברמת גן.

לקריאה על התחרות באתר התאחדות האדריכלים ובוני ערים בישראל

בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים מברכת את ענת ורשבסקי, בוגרת המחלקה לתקשורת חזותית, על זכייתה בפרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים על שם בן־יצחק לשנת 2020, על איוריה לספר ״זְרֻבָּבֶל וזלפּה״ מאת רונית חכם (אגם ילדות, 2019). בנוסף, כל המאיירות והמאיירים להם הוענק ציון לשבח, גם הם בוגרי המחלקה: איתי בקין על איוריו ל״ספר השתיקות (הממש חשובות!)״ מאת אורן לביא, נעמה בנזימן על ספרה ״נוני ונוני־יותר״, עמר הופמן על ספרו ״הסיפור על יואב ששלח את המשפחה שלו בדואר״ ועינת צרפתי על ספרה ״ארמון בחול״.

מנימוקי השופטים: ״האיור הפרוע והמכוער לכאורה יחד עם הטקסט הפוליטי־אוניברסלי עושים את הספר ליצירת אמנות מורכבת, שמציעה אולי לילדי המחר אופציה לאקטיביזם פרגמטי שיש בו גם יופי".

לידיעה על הפרס באתר מוזיאון ישראל

לכתבה על הזכייה בפורטפוליו

יובל הקר הוא במאי אנימציה ובוגר טרי של המחלקה לתקשורת חזותית. אחרי שעבד בפרויקטים בינלאומיים (Vox!, נטפליקס ועוד), נבחר לאחד מ-31 זוכי תחרות YOUNG GUNS 18 הבינלאומית לאנשי קריאייטיב צעירים. במסגרת התחרות, זכה הקר בנוסף ברזידנסי מטעם סוכנות ניהול האמנים הבינלאומית Levine/Leavitt. הוא נבחר מבין מאות אמנים, יוצרי קולנוע, אנימטוריות, מאיירים, מעצבות ומעצבים מהטובים בתחומם בעולם שהגישו מועמדות לתחרות הנחשבת.

לקריאה מעמיקה על הזכייה

לראיון עם יובל בפורטפוליו

פרס מפעל חיים על שם מרדכי איש־שלום מוענק בכל שנה לאמן או אמנית ישראלים על מפעל חיים או על תרומה לאמנות, מטעם אגודת הציירים והפסלים ובית האמנים בירושלים מאז 1988. בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים מברכת את האמנית טליה טוקטלי, בוגרת המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית שהייתה מרצה בכירה בה, על זכייתה בפרס מפעל חיים שלום לשנת 2021.

מנימוקי השופטים: “אמנית יוצאת דופן הנעה בין מומחיות טכנית גבוהה בתחום הקרמיקה לאמנות לשמה שאינה מוגבלת לחומר או לנושא ועוסקת בטרנספורמציה של חומר לרוח."

לכתבה המלאה על הזכייה בערב רב

בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים מברכת את חמשת הזוכים בפרס "ברווז הזהב" על שם דודו גבע לקומיקס, כולם בוגרי המחלקה לתקשורת חזותית ומרצים בה.

פרופ' רותו מודן - זוכת ספר הקומיקס של השנה

זאב אנגלמאיר - גיבורת העל של השנה

עינת צרפתי - יצירת קומיקס הרשת של השנה

הילה נעם - זוכת ספר הקומיקס לילדים של השנה

קרן כץ ונועה כ"ץ - יוצרות הקומיקס של השנה