מסביב לבור : תערוכה קבוצתית של סטודנטים מהמחלקה לצילום | בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים

מסביב לבור : תערוכה קבוצתית של סטודנטים מהמחלקה לצילום

תאריך:
22.11.18

הנכם מוזמנים לבקר בתערוכה ״מסביב לבור״, תערוכה קבוצתית של סטודנטים מהמחלקה לצילום בצלאל, בשיתוף עם ארכיון קק״ל ופסטיבל הצילום הבינלאומי: PHOTO IS:RAEL.

התערוכה נוצרה מתוך חומרי סמינר קיץ, שהתקיים בקיץ האחרון בהשתתפות סטודנטים ובהנחיית גוסטבו סגורסקי, שגם אצר את התערוכה.

הפסטיבל יפתח ביום חמישי הקרוב - ראו פרטים בהזמנה ובאתר הפסטיבל :
https://www.photoisrael.org/פסטיבל-הצילום/

אוצר : גוסטבו סגורסקי
פתיחה 22.11
נעילה 1.12

ארכיון התצלומים של קק״ל הוקם בשנת 1920 ומקיף מעל 110 שנות צילום בארץ ישראל. הארכיון מכיל תיעוד מתקופת ההתיישבות והחלוצים.
לאוסף זה מיוחס חלק משמעותי בתולדות הצילום הישראלי. אחת ממטרותיו המרכזיות היתה תיעוד בניין הארץ, כדי לחזק את המפעל הציוני. זהו ״צילום מגוייס״ שביקש לתאר בצורה אידילית ואסתטית את המדינה החדשה. במהלך הקיץ, התקיים סמינר צילום של המחלקה לצילום בצלאל, בשיתוף עם ארכיון קק״ל. במהלך הסמינר, התבקשו הסטודנטים לבחון את הארכיון בעיניים צלולות, להפוך בו ולייצר קריאה חדשה שתאפשר לכל סטודנט להגיע לתובנה ולמסקנה משלו.

סטודנטים מהמחלקה לצילום, בהנחייתו של מרצה המחלקה גוסטבו סגורסקי, נכנסו בקיץ האחרון לארכיון קק״ל ומתוך למידת החומרים  יצאו צלמות והצלמים לחקור את אזור מגרש הרוסים בירושלים. באזור זה ממוקמים מוסדות היסטוריים רבים - לרבות מתחם הקמפוס החדש של בצלאל במרכז העיר, שנמצא בשלבי בנייה ראשונים מאוד.

בניגוד להנחיות הברורות לפיהן פעלו צלמי קק״ל, תערוכה זו נוצרה מתוך השקפת עולם עכשווית, במבט הבוחן את ההווה ולוקח בחשבון את העבר.
מוטי טל ויעל סלע התחקו אחר הגלויות המצויות בארכיון ויצרו סדרה חדשה המציגה פרטים שלא היו נכנסים אליו. הראל גלבוע מצלם את פנים המוסדות הוותיקים הסמוכים לבור הבנייה של בצלאל. אביב צוקר משוחחת עם ¬¬¬תצלומיה של סימה זליג, מהצלמות היחידות בארכיון. שרה אן כהן משלבת את צילומיה עם תצלומי ארכיון בחיפוש אחר פואטיקה מקומית וזרה. נויה פרנקו מצלמת אתרי בנייה ופועלים ובוחנת את תהליך ההתחדשות העירונית. גבריאלה גלייזר מצלמת במספרה של אברהם, הקיימת למעלה מ 60 שנה ברחוב יפו. ליהיא בנימין מצלמת וכותבת בעקבות שנה אחת בה התגוררה רחל המשוררת בירושלים. אלומה מישר יוצרת קולאז׳ים מצילומים של נערים ותמונות נוף מתוך הארכיון.

המחלקה לצילום בצלאל,  מודה לארכיון קק״ל על שיתוף פעולה פתוח ופורה, לאפרת סיני ונעמי הדרי - מהארכיון, ולפסטיבל הצילום הבינלאומי, למיה ענר - אוצרת הפסטיבל, שהזמינה ונתנה את ההזדמנות.