Habitus | בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים

Habitus

תאריך:
14.10.07

יעקב ישראל, בוגר המחלקה לצילום בבצלאל, מתעד זה שנים מספר שיכונים, בעיקר בדרום-מערב ירושלים — בקריית היובל ובקריית מנחם — השכונות שבהן הוא גדל ומתגורר עד היום. התערוכה מציגה שלוש סדרות תצלומים: חזיתות בניינים — בדרך כלל צדדיות ונעדרות הילה; תצלומי נוף אורבני-טופוגרפי במבט רחב ופנורמי; ודיוקנאות של דיירי השיכונים ועוברי אורח על רקע הסביבה הבנויה. שלוש הסדרות יחדיו יוצרות דיוקן עכשווי רב-שכבתי של הנוף הבנוי והאנושי של השיכון בירושלים.

לצד התצלומים יוקרן בגלריה  פרק מתוך הסדרה התיעודית הבלוק שיצרו גילי גאון וגל גאון, ביימה גילי גאון וערך רון כחלילי. הסדרה הופקה עבור ערוץ בריזה, yes   טלוויזיה בלווין .

HABITUS היא התשיעית בסדרת תערוכות מקומי המציגה קריאה ביקורתית של המרחב הישראלי. השם מכוון לשילוב המושג "הבִּיטוּס" (habitus) של בורדייה — אותם מיונים וחלוקות היררכיות המוּכלים בחיי היום-יום ומייצרים ידע, מערכת אמונות ו"אמתות" — במושג "הביטאט" habitat) ), שהוא מרחב המגורים של חיות וצמחים בהקשר האקולוגי, והמרחב הבנוי בהקשר האדריכלי.

התערוכה מתמקדת בשיכון — צורת מגורים בולטת בנוף העירוני בישראל. היא בוחנת בעקבות בורדייה  את האופן שבו הסביבה הבנויה, משעתקת יחסי כוחות חברתיים ומייצרת משמעות ההופכת למובנת מאליה. הטקסטים הנלווים דנים בהשפעת תכנון השיכון על חיי היום-יום במרחבים המשותפים ל"בלוק" — על יחסי גומלין חברתיים בין נשים בכניסות לבתים; על תחזוקת החצרות המשותפות והרציפות; ועל הזדהות הדיירים עם המקום . ברקע דברים אלה מהדהדת הטענה שהוטחה במשך שנים במשתכני השיכונים כי הם הם האשמים בהזנחה ובהתנכרות לסביבתם, אולי בשל הרקע התרבותי שלהם .

בניית השיכונים הציבוריים בישראל החלה בסוף שנות החמישים ונמשכה עד מחצית שנות השבעים של המאה הקודמת, וענתה על שני צרכים: היא ביטאה את הריבונות הטריטוריאלית הלאומית של ישראל; וסיפקה מגורים להמונים בשנות ההגירה הגדולה. לאחר תקופה פוסט-מודרנית שבה הסתייגו אדריכלים רבים מן האסתטיקה של השיכון, זכו ערכים אסתטיים אלה לעדנה בעשור האחרון. גל חדש של כותבים עסק בהישגיו המקצועיים של מפעל השיכון הישראלי ולא התמקד במציאות של מצוקה וקיפוח של דיירי השיכונים . כשנדון מפעל השיכון באופן ביקורתי ונוקב, התמקד הדיון בשלב תכנון השיכונים ובכוונת המתכננים בלבד. עשרות שנים לאחר בנייתו התערוכה מזמינה את הקהל לביקור חוזר בשיכון הישראלי ובכך מחזירה את השיכון לדיון נוסף במקומו בשיח האדריכלות המקומי , תוך שהיא מנסה לחרוג מדיון בו בממד האסתטי אל דיון בממד האתי.

 

פתיחה: ראשון  14.10.07 בשעה 20:30.

נעילה: 8.11.07.                                                                     

אוצרים: אדר' שלי כהן, ד"ר חיים יעקובי.

כותבים: יאיר ברק, תמיר גרינברג, חיים יעקובי, שלי כהן, פנינה מוצאפי האלר, ונעמה מישר.

וידאו: פרק מן הסדרה בלוק שהופקה עבור ערוץ בריזה של yes   טלויזיה בלווין .

יוצרי הסדרה: גילי גאון וגל גאון; במאית ראשית: גילי גאון; עורך ראשי: רון כחלילי;עורכת: תמי פינטו-אמסלם; מפיקים: יונתן ארוך ודיקלה ברקאי.
התערוכה בחסות: משרד המדע התרבות והספורט, עיריית תל-אביב-יפו אגף התרבות והאמנויות המחלקה לאמנויות וחברת אחים אביוני (שווק) בע"מ אקוסט י קה ומוצרי גבס לבניה.

לפרטים נוספים אפשר לפנות לחיים יעקובי yacobih@bgu.ac.il .