יפו 23 | בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים

יפו 23

תאריך:
17.6.10

נעילה :

רביעי 30.6 ב 20:00  קבוצה שולית - אילן וולקוב, אסף תלמודי, אלכס דרול, רם גבאי /אלונה רודה/ מאיה דוניץ/ הזדמנות אחרונה

וביום חמישי, נעילת #1: 19:00 פאנל שולחן עגול

עם משתתפי הפרוייקט הראשון/פתוח לקהל הרחב

ומ 20:00 הופעות ומיצב של להלי פרילינג

יפו 23 , החלל החדש לאמנות ומחשבה של בצלאל בירושלים,יפתח ביום חמישי, 17 ביוני בשעה 20:00 עם סדרת עבודות ופעולות סאונד בחלל. #1 היא תערוכה פתוחה ומצטברת שמטרתה לחקור את החלל באמצעות סאונד, תנועה וזמן. העבודות ברובן מבוססות על "אמנות חיה"--פרפורמנס, הופעה, חקירה והפעלה. הן חותרות לשתף את הקהל או לשבור את ההפרדה שבין אמן, מופע וקהל. בערב הפתיחה, תנגן מאיה דוניץ דרך מיצב סאונד של אלונה רודה—גלגל ענק משולב רמוקלים יחולל צליל בתנועה סיבובית כמין בית בד של סאונד המתייחס לתהליך הפקת שמן או קמח, תהליך מחזורי וקמאי שסביבו מתרכז הכפר. בנוסף הרכב הרוק Love Grenade ינגן כלהקה אך יתפזר במרחב, הלהקה תשתלב בקהל והקהל יכנס לתוך המרחב של הלהקה. לבסוף, אשכרה מתים, להקת הפאנק-רוק הירושלמית, תנגן חי דרך מצלמות וידאו ומוניטורים. השילובים בין צורות האמנות והמדיה, האמנים והקהל הם חלק מהמטרות של יפו 23, חלל שאיננו רק גלריה להצגת אמנות אלא אתר של יצירה, התנסות וחקירה.

הודעה לעיתונות ולוח זמנים מפורט

במהלך התערוכה אמנים, מוסיקאים ויוצרים יוסיפו אלמנטים פיסוליים המשלבים סאונד ותנועה. עידו גוברין וליאורה בלפורד ("דופרס") יציעו ארכיאולוגיה של סאונד, עבודה שמקליטה את הקירות של החלל החדש ששימש בעבר כמרכזיה של ירושלים. האם הקירות משמרים משהו מהסיפורים של העבר? האם הקול מותיר חותם היסטורי? האם העבר ניתן לקליטה חושית גם בהווה?

יניב קוריס יבצע פעולת סאונד בנסיון להכניס את הצלילים של ירושלים אל חלל הגלריה, תוך שימוש במיקרופנים סביביתיים. חלל הגלריה ינשום פנימה את צליל המסגדים והכנסיות בשישי ושבת אחה"צ, כעין מדיטציה של חלל. ביום שבת יצטרף גם דימיטריוס קרמינצס שיפעיל סדנה להכנת עלים לאבוב ויעקוב אחר התהליך בו חומר הופך לצליל וצורה.  

אילן וולקוב,מוזיקאי ומנצח, יפזר רביעית יוצרים שיפרקו את ארגז הכלים שלהם וינגנו  במשך כשעתיים. "קונצרט שולי”, כפי שהאירוע נקרא, הוא נסיון לבזר את ההרמוניה בחלל תוך שילוב של סיכון וא-אינטגרציה. Marginal consort-Israel, מאמצת את סגנון הפעולה של קבוצת אימפרוביזציה יפנית הנושאת את אותו שם – ומופיעה אחת לשנה באופן דומה.

הפעולות יתמשכו כשבועיים ויצטברו האחת על השניה, כרבדים של סאונד בחלל. #1 תסתיים עם פאנל שולחן עגול ומסיבה עם הרכבים אקספרימנטלים: NX2 ,כסקס ויברטו ו- The Noses
הקהל מוזמן להשתתף בכל האירועים

צוות יפו 23 הוא: רועי ברנד,  מנהל, ד"ר ומרצה לפילוסופיה, מתמחה באסתטיקה ואמנות עכשווית;
ניהול אמנותי והפקה: שגית מזמר, יעל רוכמן וסימון קרנץ.