אמנון בן עמי זכה בפרס השנתי החדש לאמן ישראלי - אילנה אלוביק - בצלאל לציור | בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים

אמנון בן עמי זכה בפרס השנתי החדש לאמן ישראלי - אילנה אלוביק - בצלאל לציור

פורסם ב
16.4.12

בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים וד"ר יוג'ין אלוביק ומשפחתו שמחים להכריז על הזוכה, האמן אמנון בן עמי אשר זכה בפרס השנתי החדש לאמן ישראלי - אילנה אלוביק - בצלאל לציור.

אמנון בן עמי יליד 1955 ובוגר המחלקה לאמנות של האקדמיה בצלאל (1986) הציג תערוכות יחיד רבות ביניהן בסדנאות האמנים, גלריה שלוש, גלריה דביר ועוד.  כמו כן הציג גם בתערוכות קבוצתיות בברבור, מוזיאון עין חרוד אוניברסיטת חיפה, מוזיאון תל אביב וגלריות נוספות.
בין הפרסים בהם זכה: פרס עידוד היצירה של משרד החינוך והתרבות (2008), פרס קרן ברנט ואנאלי ניומן (2006), פרס האמן הצעיר של משרד החינוך והתרבות (2001).   

חברי ועדת השיפוט: פרופ' ארנון צוקרמן, רבקה סקר, יגאל צלמונה, פרופ' נחום טבת, מיכל רובנר ונציג המשפחה נימקו את בחירת הזוכה:

אמנון בן-עמי הוא צייר מרתק שמרחיב ביצירותיו את הגדרת התחום "ציור" ומאתגר את המוסכמות בקשר אליו.
ציוריו מבוססים מחד גיסא על גישה מושגית, שכלתנית והישענות על חשיבה מעמיקה ועל ניסיון להבהרה של מושגים וחוויות כמו "ראייה" או  "צבע" ועל מחקר של נושאים מתחום הציור ומאידך גיסא קורנת מציוריו התלהבות חושנית מהצבע ומעצם הנעת המכחול ויצירת הדימוי על המצע. נראה שכל דבר בסביבתו הקרובה, באנאלי ככל שיהיה הופך בתהליך בלתי נלאה של יצירה עקבית לאמנות. 
היצירות של בן-עמי הן אבסורדיות וניהיליסטיות לכאורה מבחינת פשטותן הרדוקטיבית ועם זה יש בהן עושר פרובוקטיבי ופיוטי ועולה מהן אהבת ציור עצומה, חוכמה ויצירתיות, בצד עומק תיאורטי.
נראה שעיסוקו המעמיק כל-כך של בן-עמי במיוחד במרכיבים הקלאסיים של הציור -  עבודת מכחול, צבע (על השלכותיו החומריות, האופטיות וההיסטוריות), מצע, הופעת הדימוי הציורי, תולדות הציור– עושה אותו ראוי במיוחד להיות חתן הפרס בפעם הראשונה שהוא מוענק.

הפרס ע"ש אילנה אלוביק ז"ל הינו שנתי ומוענק זו הפעם הראשונה לצייר ישראלי פעיל ומורכב ממענק כספי, שעומד על סך 20,000$, ובנוסף קטלוג ותערוכת יחיד בגלריה של בצלאל בירושלים, יפו 23 אשר תיפתח בנובמבר 2012.

מן העיתונות :

ואללה תרבות 16.10
ג'רוזלם פוסט 12.4
ג'רוזלם פוסט 22.4
הארץ 18.4

סיקורים נוספים