המחלקה לאמנות
قسم الفنون الجميلة
Department of Fine Arts

ע"ש בלאנש ורומי שפירו

גלריה ראשית

תוכן ראשי

המחלקה לאמנות היא מרחב ליצירתיות, לידע, לניסיונות ולפריצת גבולות של כל מה שמוכר, ידוע ומנוסח. היא מקום לביטוי – והיא במה לדחפים אמנותיים, לתהיות, להובלת רעיונות חדשים ולאחרוּת.
יוסף קריספל
"אמנות היא כבר מזמן לא רק משהו שתלוי על הקיר או עומד מוגן בחלל הסטרילי של הגלריה - היא במרחב, היא ברשת, היא בתגובה, היא בתנועה.. מה (לעזאזל) היינו עושים בלעדיה?"
יוסף קריספל, ראש המחלקה

המחלקה לאמנות תוססת ופועמת בליבה של האקדמיה. על יסודותיה קם בצלאל – בית הספר הראשון לאמנות בישראל. זו המחלקה אשר עיצבה את תרבות היצירה והחשיבה החזותית והאמנותית בישראל מראשית המאה ה-20 ועד היום, מתוכה צמחו דורות של אמנים רבים בעלי שם לאומי ובינלאומי. מדי שנה אנו מצרפים לקהילת המחלקה אמנים מתהווים בעלי יצירתיות, סקרנות, חשיבה מקורית ותשוקה ללמוד, ליצור, לשנות ולהוביל את האמנות של המחר.

המחלקה לאמנות היא מרחב ליצירתיות, לידע, לניסיונות ולפריצת גבולות של כל מה שמוכר, ידוע ומנוסח. היא מקום לביטוי – והיא במה לדחפים אמנותיים, לתהיות, להובלת רעיונות חדשים ולאחרוּת. במחלקה מתקיים מרחב עשיר ומפותח לחדשנות, לשימוש בטכנולוגיות מתקדמות ולפיתוח מיומנויות עשייה ויצירה של מסורות עתיקות, ובדיאלוג מתמיד עם מחלקות אחרות באקדמיה ובשיתוף פעולה עם דיסציפלינות שונות. 

במהלך הלימודים במחלקה נחשפים הסטודנטים והסטודנטיות לרעיונות, לומדים טכניקות שונות, מפתחים שיטות עבודה, מתמחים בתחומי עשייה מגוונים ומצטיידים בכלים פרקטיים ליצירתם ולהבשלתם המושגית והביקורתית, תוך חקירת עולמות של מסורות, היסטוריות וגילויים חדשים.

תכנית הלימודים מתחילה בשנה של חשיפה לכלים, לטכניקות ולאמצעים שונים ומגוונים אשר ישמשו את הסטודנטים בהמשך דרכם; משנה ב' ואילך מתרכזים הלימודים סביב תחום עשייה ממוקד המבטא את נטייתם הטבעית של הסטודנטים, ובקורסי בחירה מתחומים שונים. חלק מרכזי בתהליך הלמידה נעשה באמצעות ליווי והנחייה אישית על ידי מרצה, שנבחר על ידי הסטודנט/ית. 

צוות המרצים במחלקה מורכב מהאמנים המובילים בישראל. לאורך השנה מתארחים באופן רציף אמנים ואוצרים בולטים מהארץ ומהעולם להרצאות ולסדנאות אמן, שנועדו לחשוף את הסטודנטים למנעד רחב נוסף של ידע, חשיבה ודרכי פעולה. 

למצטיינים בלימודיהם, מציעה המחלקה תכנית חילופים ייחודית עם כ-180 מבתי הספר לאמנות המובילים בעולם. 

בין בוגרי המחלקה לאורך השנים: מאיקונות מקומיות כמו ראובן רובין, נחום גוטמן, מרדכי ארדון, דרך קבוצת אמני "אופקים חדשים" - יוסף זריצקי, יחזקאל שטרייכמן, אביגדור סטימצקי, אמנים מושגיים כמו אריה ארוך ואמני שנות ה-70 - יעקב אגם, דני קרוון, מיכה אולמן, מוטי מזרחי, פנחס כהן-גן ואמני שנות ה-80 - דגנית ברסט, דוד ריב, צבי גולדשטיין, יצחק ליבנה, יהושע (שוקי) בורקובסקי, גבי קלזמר, עדו בר-אל - ועד לאמני שנות ה- 90 ושנות האלפיים - יהודית סספורטס, סיגלית לנדאו, ניר הוד, אוהד מרומי, גיל מרקו שני, אתי אברג'ל, רמי מימון, ראידה סעאדה, אורי ניר, מיכל הלפמן, גלעד רטמן, אלי פטל ועוד רשימה ארוכה של אמנים, אשר רבים ממנה לימדו משך דורות במחלקה וחלקם עדיין מלמדים בה. 

בין הבוגרות והבוגרים בעשור האחרון: מאיה ז"ק, תכלת רם, תמר הירשפלד, תמר הרפז, מעיין אליקים, אייל אסולין, עדן בנט, אורן אליאב, שגיא אזולאי, יואב וינפלד, חליל בלבין, מרב קמל, עידו גורדון, גבי קירכלי, יערה צח, ראובן ישראל, תום קנלר, מאיה ארוך, דני אבידן, אדם קפלן, טל אנגלשטיין, ספיר גל, אפרת רובינשטיין, דניאל אוקסנברג, אברהם קריצמן, דניאל צאל ועוד רשימה ארוכה הולכת וגדלה של אמניות ואמנים אשר יצירתם נטמעת ומשתרשת בתרבות המקומית.

יוסף קריספל
"אמנות היא כבר מזמן לא רק משהו שתלוי על הקיר או עומד מוגן בחלל הסטרילי של הגלריה - היא במרחב, היא ברשת, היא בתגובה, היא בתנועה.. מה (לעזאזל) היינו עושים בלעדיה?"
יוסף קריספל, ראש המחלקה

גלריה

הכירו את המחלקה לאמנות 2020

מה קורה במחלקה