המחלקה לארכיטקטורה
قسم الهندسة المعمارية
Department of Architecture

ע"ש ג'ק ד. ווילר

גלריה ראשית

תוכן ראשי

ייחודה של המחלקה לארכיטקטורה בבצלאל הוא בפרספקטיבה הרחבה המבוססת על ידע בהיסטוריה, תיאוריה וביקורת, ובעיקר לעבודה עם חומר ועם כלים המשותפים למחלקות אחרות.
אלס ורבקל
"אני מאמינה בארכיטקטורה ששמה דגש על המשמעות החברתית, התרבותית והסביבתית של המרחב הבנוי והפתוח, בקונטקסט הקרוב והרחוק; כזו שמרחיבה את תפקידם של האדריכלים למנהיגים ומובילים בבניית העתיד שלנו."
פרופ' אדר' אלס ורבקל, ראש המחלקה

המחלקה לארכיטקטורה מכשירה אדריכליות ואדריכלים לתכנון ולעיצוב המרחב הבנוי והפתוח, מתוך יצירתיות ומקוריות, ביקורתיות ומעורבות פעילה בקהילה ומודעות גוברת לאחריות החברתית, הסביבתית והאורבנית המוטלת על כתפי העוסקות והעוסקים בארכיטקטורה.  

המחלקה שוכנת בבניין ההיסטורי של בצלאל במרכז העיר ירושלים. מיקום ייחודי זה הוא בסיס מצויין ללימודי ארכיטקטורה הבוחנים את היחס בין המרחב הבנוי לחיים החברתיים והקהילתיים. 

הלימודים במחלקה נמשכים חמש שנים, והבוגרות והבוגרים שמסיימים בהצלחה זכאים להירשם בפנקס המהנדסים והאדריכלים. ייחודה של המחלקה בבצלאל הוא בפרספקטיבה הרחבה המבוססת על ידע בהיסטוריה, תיאוריה וביקורת, ובעיקר לעבודה עם חומר ועם כלים המשותפים למחלקות אחרות – כגון פיסול, צילום ואמנות דרך קראפט חומרי וקראפט דיגיטלי.

ליבת תכנית הלימודים היא הסטודיו: לימוד בקבוצות קטנות סביבי פרוייקט יישומי, תוך רכישת הכלים, הידע והמיומנויות הרלוונטיות. בשנים המתקדמות ניתן לבחור להתמקד בגישה או בסוגיה תכנונית, או לנוע בין תחומי עניין השונים. בנוסף לסטודיו, מציעה המחלקה מגוון רחב של קורסים תיאורטיים ומעשיים, וכן מקבץ של קורסי היכרות עם כלים ומדיות שונות: כלים טכניים ומעשיים כגון יישומי מחשב, סיורים בשטח (בארץ ובעולם) ולשיתופי פעולה עם מוסדות מובילים בחו"ל ועם הקהילות השונות הנמצאות סביב בצלאל. 

תכנית הלימודים נחלקת לחמישה סמסטרים של לימודי יסוד וחמישה סמסטרים של לימודים מתקדמים. בקורסים המתקדמים לומדים סטודנטיות וסטודנטים משנות לימוד שונות, ביחד עם אורחות ואורחים המגיעים לסמסטר אחד במסגרת תכנית חילופי הסטודנטים הרחבה של בצלאל.  

צוות ההוראה מגוון ומורכב מאדריכלים פעילים, חוקרים ואוצרים, כל אחת ואחד מהם מומחה בתחומו. 

בוגרות ובוגרי המחלקה הם אדריכלים היודעים לחשוב מחוץ לקופסה, לגבש עמדה עצמאית וביקורתית ולהוביל החלטות משמעותיות במרחב הפתוח והבנוי שסביבנו. 

בוגרי המחלקה פועלים במוסדות התכנון והבנייה, כאדריכליות עצמאיות וכאדריכלים במגזר הציבורי; במסגרות אקדמיות ומחקריות בארץ ובעולם; פעילים בארגונים חברתיים למען דיור ציבורי ושיוויון חברתי; במאבק על איכות הסביבה הבנויה ועל השטחים הפתוחים; וכן בהובלת טכנולוגיות חדשניות.

 

אלס ורבקל
"אני מאמינה בארכיטקטורה ששמה דגש על המשמעות החברתית, התרבותית והסביבתית של המרחב הבנוי והפתוח, בקונטקסט הקרוב והרחוק; כזו שמרחיבה את תפקידם של האדריכלים למנהיגים ומובילים בבניית העתיד שלנו."
פרופ' אדר' אלס ורבקל, ראש המחלקה

גלריה

הכירו את המחלקה לארכיטקטורה 2020

מה קורה במחלקה